Gayrimenkul devine iflas davası

Halk TV’nin haberine göre İstanbul Anadolu Ticaret Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması için 8 Kasım tarihi belirlendi. İş Bankası’nın iflas davası açtığı Çağla Grup, Family Mall AVM, Özdilek AVM, Starcity Outlet, Hilton, SAF Akasya AVM ile Eroğlu Holding’e ait Skyland İstanbul Projesi ve Marmara Anatolium Projesi gibi bir dizi büyük projede yer aldı.

Çağla Grup A.Ş., 1993’te kuruldu. Şirket aynı zamanda Kuzey Irak, Azerbaycan, Libya ve Gürcistan’da da faaliyet gösteriyor.

SERVE KIRTASİYE VE HİSSE SATIN ALIMI

Şirketin internet sitesinde yer alan bilgilere göre taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı 27 milyon 500 bin TL.

Şirketin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı ise iş insanı Cemalettin Doğan.

Cemalettin Doğan, Serve Kırtasiye’nin yönetim kurulunda 2014 yılında kontrolü sağladı. Çağla Grup’taki diğer ortaklara ait hisseleri ise 104 milyon 500 bin TL’ye satın aldı.

Ancak bu satın alım, Serve Kırtasiye’de yapılan tahsisli sermaye artırımı ile gerçekleştirildi. Böylelikle Cemalettin Doğan, halka açık Serve Kırtasiye üzerinden, kendi kurduğu Çağla Grup şirketindeki diğer ortakların hisselerini aldı.

Çağla Grup halka açık değildi ve borsada yer almıyordu.

AMBARGO SONRASI İRAN’A YATIRIM YAPAN İLK TÜRK ŞİRKETİ

İran’a yönelik ambargonun kaldırıldığı 2016’da Çağla Grup, İranlı enerji şirketi Arka Electric Takta Limited Şirketi’nin yüzde 80’inin satın aldı ve İran pazarına ambargodan sonra yatırım yapan ilk Türk şirketi oldu.

İran’da üretilen elektrik ise Türkiye’ye satıldı.

Öte yandan Çağla Grup, İran’da AVM ve hastane inşaatı işine de girdi.

SERVE KIRTASİYE ARTIK YOK

Serve Kırtasiye, 2018’de Serve Film Prodüksiyon Eğlence A.Ş. olarak güncelledi. 2022 yılında ise Kuvva Gıda Ticaret ve Sanayi Yatırımları A.Ş. oldu ve dondurulmuş gıda işine girdi.

ŞİRKETİN PROJELERİ

İşte şirketin projelerinden bazıları:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx