Eğitim-İş İzmir Şube Başkanı TÜGVA’nın Okullarda Tanıtım Yapmasına Tepki Gösterdi

KERİM UĞUR

Eğitim-İş İzmir 2’nolu Şube Başkanı Ahmet Cangı, Bornova’daki bir okula gelerek kendilerini TÜGVA yetkilisi olarak tanıtıp, derslere girerek öğrencilere TÜGVA tarafından düzenlenecek kitap okuma yarışmasının tanıtımını yapmasına ve kazananlara umre ziyareti vaat edilmesine tepki gösterdi. Başkan Cangı, “Bakanın açıklamalarından güç alan bu kuruluşlar pervasızca derslere girerek, dersi bölerek izinsiz bir şekilde kendilerinin tanıtımını yapıyorlar. 12-13 yaşındaki çocuklara izinsiz bir şekilde bu işlemi gerçekleştiriyorlar. Biz bunları kesinlikle tasvip etmiyoruz, onaylamıyoruz. Doğrudan bunun karşısındayız. Laik eğitimin bilimsel eğitimin örselenmesini kesinlikle reddediyoruz ve buna karşı mücadelemizi devam ettireceğiz” dedi.

İzmir’in Bornova İlçesinde bulunan Muharrem Candaş Ortaokulu’na gelen ve kendilerini TÜGVA yetkilisi olarak tanıtan kişiler, ders saatleri sırasında okul yönetiminin izniyle sınıflara girerek öğrencilere TÜGVA’nın 28 Nisan 2024 tarihinde yapılacak olan “Türkiye’nin Kitap Kurtları Yarışıyor” isimli kitap okuma yarışmasının tanıtımını yaptı. Yetkililer, öğrencilere yarışma sonunda birinci olan öğrenciye umre ziyareti vaat etti.

Konuyla ilgili Anka Haber Ajansı’na konuşan Eğitim İş 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Cangı, olaya tepki göstererek, laik ve bilimsel eğitimin örselenmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

BAKANIN AÇIKLAMALARINDAN GÜÇ ALAN BU KURULUŞLAR PERVASIZCA DERSLERE GİREREK, DERSİ BÖLEREK İZİNSİZ BİR ŞEKİLDE KENDİLERİNİN TANITIMINI YAPIYORLAR”

Ahmet Cangı şunları söyledi:

BU TÜR KURULUŞLAR OKULLARIMIZDA CİRİT ATIYORLAR”

Tabii ki bakanımız kendisi itiraf etti, biz cemaatlerle, 10’un üzerinde cemaatle protokol yaptık’ dedi. Bundan cesaret alan bu tür kuruluşlar da okullarımızda devamlı cirit atıyorlar. Eğitimci olarak biz diyoruz ki ‘kesinlikle buna izin vermeyeceğiz.’ Sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Laik eğitimin bilimsel eğitimin örselenmesini kesinlikle reddediyoruz ve buna karşı mücadelemizi devam ettireceğiz.”

“KİTAPLAR BİLİMSELLİKTEN UZAK VE TAMAMEN MANEVİYATA DAYALI”

Öte yandan yarışmada okutulacak kitapların içeriğini de eleştiren Cangı, şunları söyledi:

“Okuma yarışmasında bahsi geçen kitaplar tamamen maneviyata dayalı bilimsellikten uzak. Soyut kavramı bilmeyen çocuklar üzerinde algı yaratmak ve kendi lehleri açısından ileriye dönük bir kişilik oluşmasını sağlamak amacıyla okutulan kitaplar bunlar.”

Kaynak: ANKA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir