Adıyaman Belediyesi NEET Projesi ile 200 Genç Kadını İş Gücü Piyasasına Kazandıracak

Adıyaman Belediyesi’nin öncülüğünde düzenlenen NEET projesi çerçevesinde 200 genç kadının iş gücü piyasasına kazandırılması adına eğitimler 20 Kasım’da başlıyor.

Adıyaman Belediyesi tarafından ‘Ne eğitimde ne istihdamda olan 15-29 yaş aralığındaki gençler (NEET) projesi’ dolayısıyla 200 genç kadının faydalanacağı eğitimler hakkında hazırlanan sunuma, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanvekili Hacı Dikmen, Adıyaman AK Parti Kadın Kolları Başkanı Saliha Diler, belediye başkan yardımcıları ve birim müdürleri katıldı.

Yapılan sunumda aktarılan bilgiler çerçevesinde Adıyaman Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarında yayınladığı ilanlarla seçilen ve şartları arasında 15-29 yaş aralığında olan, eğitim hayatını tamamlamış ya da yarıda bırakmış ve hiçbir işte çalışmıyor olan kadınların başvurabildiği NEET projesi, 20 Kasım’da Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ASGEM’de Halk Eğitim Müdürlüğü’nün görevlendirdiği usta öğreticiler ile eğitimlerine başlayacak.

Kadınların iş gücü piyasasına kazandırılmasını sağlamak amacıyla düzenlenen proje kapsamında 15-29 yaş aralığındaki kadınlara konfeksiyon eğitimi, girişimcilik eğitimi, kariyer eğitimi, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilecek.

Adıyaman Belediyesi’nin desteğiyle toplam 302 bin avro hibe ile yürütülen projede eğitim 44 gün sürecek ve genç kadınlara eğitim süresi boyunca günlük 10 euro ücret ödenecek. 44 Günlük eğitimin tamamlanmasının ardından kursiyerlere iş bulana kadar 4 ay boyunca ayda 50 euro ücret desteği devam edecek.

Kadın istihdamında Avrupa’nın çok daha gerisinde olunduğunu vurgulayan Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, “Türkiye olarak kadın istihdamında Avrupa’nın çok gerisindeyiz ve bu çerçevede kadınlarımızı özellikle genç kadınlarımızı istihdam etmek zorundayız. Bu proje çerçevesinde özellikle 15-29 yaş arasındaki gençlerin istihdama kazandırılması noktasında paydaş olarak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığımıza teşekkür ediyorum. Bu tür projelerden faydalanmamız lazım ve bu konuda çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu. – ADIYAMAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx