78 yıllık gazete kapanıyor

Türkiye’nin en eski yerel gazetelerinden Sabah (Gaziantep), ekonomik zorluklar nedeniyle basılı yayınına son verme kararı aldı. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Nurgün Balcıoğlu “Türkiye’de gazetecilik yapmanın koşulları ortadan kalktı” dedi.

Nurgün Balcıoğlu, kapanma kararıyla ilgili kaleme aldığı yazısında şu ifadeleri kullandı: “Sabah’ı sayfa sayısını da azaltarak, gücümün yettiği ölçüde fedakarlıkta bulunup, yayınlamaya devam etmek ve okuyucusu ile buluşturmak niyetindeydim. Ancak, içinde yaşadığımız, iktidardan nemalananlar dışında kalan herkesin çok büyük sıkıntı içerisinde olduğu bu süreçte pek mümkün değil. Gaziantep’te 1946 yılında Osman Nuri Tuzcu tarafından kurulan Gaziyurt Gazetesi, 1962 yılından bu yana ‘Sabah’ ismiyle yayın yapıyordu. Giderek artan maliyetler, düşen gelirler, pandemi ve deprem felaketi nedeniyle Sabah kapanma eşiğine geldi. Bu gazetenin kurucu ve sahipleri, değerli ve yeri doldurulmaz insanlar Osman Tuzcu ve Aykut Tuzcu’nun beni bağışlayacaklarını umuyorum.”

Geçen yıl Adana’da 105 yıldır yayın yapan Yeni Adana Gazetesi de ekonomik sıkıntı ve Basın İlan Kurumu’nun ağır şartları sebebiyle yayın hayatına son vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx