‘YouTube esnafı’na vergi istisnası

Çıkarları ‘basit yöntem’de tespit edilen yaklaşık 840 bin küçük esnafın da ortalarında bulunduğu mükelleflere yönelik vergi düzenlemesinin uygulanmasına yönelik detaylar muhakkak oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın Ocak 2021’den itibaren elde edilen karlara uygulanmak üzere yürürlüğe giren Gelir Vergisi Genel Bildirimi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

KİMLER KOLAY YÖNTEMDEN FAYDALANIYOR?

Buna nazaran, kendi işinde çalışan ve 2022 yılı için büyükşehirlerde 16 bin lira, öbür yerlerde 10 bin lira kira limitini aşmayan ve yeniden 2022 yılı alış fiyatları 200 bin lirayı, satış meblağları 320 bin lirayı, hizmet niteliğinde iş yapanlarda iş hasılatı 100 bin lirayı aşmayan mükellefler kolay yöntemden faydalanıyor. Kolay yolda vergilendirilen mükelleflerin, beyanname verme ile defter tutma yükümlülükleri bulunmuyor. Bu mükelleflerin tevkifat sorumlulukları olmayacak ayrıyeten teslim ve hizmetleri de KDV’den istisna olacak.

Kolay tarza tabi olan berber, kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, kaportacı, lastikçi, tornacı, çay ocağı işleticisi, bakkal, terzi, tamirci, taksici, dolmuşçu üzere yaklaşık 840 bin küçük esnafın ticari karları gelir vergisinden istisna edildi. Bu mükelleflere yapılan ödemeler üzerinden vergi tevkifatı da yapılmayacak.

YILLIK BEYANNAME VERMEYECEKLER

Kolay yöntemde kar istisnasından yararlanacak olan mükellefler, istisna kapsamındaki bu karlar için yıllık beyanname vermeyecek ve kira geliri üzere beyana tabi ayrıca gelirleri nedeniyle beyanname vermeleri halinde de bu yararlarını beyannameye dahil etmeyecekler.

Birden fazla motorlu araçla yahut birden fazla iş yerinde ticari faaliyette bulunulduğu durumlar “kendi işinde bilfiil çalışmak yahut bulunmak” kuralının ihlali sayılacak ve hasebiyle kolay yoldan faydalanılamayacak.

İnternet ve gibisi elektronik ortamlar üzerinden satış yapanlar da kolay metottan faydalanabilecek. Kolay yönteme tabi mükelleflerin, birebir faaliyetlerini internet ve gibisi elektronik ortamlarda da sürdürmesi kolay yordamın kurallarını ihlal sayılmayacak.

YOUTUBERLAR DA FAYDALANABİLECEK

Toplumsal içerik üreticiliği ile taşınabilir aygıtlar için uygulama geliştiriciliği faaliyetlerinde bulunan ve bu faaliyetlerinden elde ettiği gelirleri hasebiyle kar istisnasından faydalanan mükelleflerin, bu faaliyetlerde bulunmaları ayrıyeten kolay adap kapsamında yürüttükleri faaliyetlerinin kolay adaba tabi olmasına mahzur olmayacak.​​ (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.