YETERLİ Partili Uğur Poyraz Cumhuriyet’e konuştu: ‘Masa yoluna devam ediyor’

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz’ın katıldığı bir televizyon programında “CHP ile şimdi ittifak kurmadığınızı mı söylüyorsunuz?” sorusuna “Evet” yanıtını vermesi üzerine siyasette “ittifak” tartışması başladı.

Cumhuriyet’e konuşan Poyraz, yaptığı açıklamanın yalnızca bir tarif konusu olduğunu ve bunu da katıldığı televizyon yayınında açıkladığını belirterek “İttifak süreci seçim başladığında açıklanır. Bu yalnızca yasal bir tarif sorunu. Seçim dışı süreçteki birlikteliğimize ‘işbirliği’ denir. Biz aslında işbirliği halindeyiz. Ancak ittifak tarifi seçim süreci geldiğinde kullanılır” dedi.

Poyraz, 6’lı masanın da güçlendirilmiş parlamenter sistemi yaşama geçirmek için işbirliği içinde olduğunu belirtti.

CHP kurmayları da masada bir ayrılık olmadığının altını çizdi. “Biz her vakit ‘Millet İttifakı’nın adayı 13. cumhurbaşkanı olacak’ vurgusu yapıyoruz” diyen partililer, “Millet İttifakı’nın temeli DÜZGÜN Parti ve CHP’den oluşuyor. Biz bir demokrasi uğraşı için birlikteyiz, onun için de ittifak halindeyiz. Yasal ittifak süreci seçim başladığında başlamış oluyor. Seçim takvimi muhakkak olduğunda da bu açıklanmış olur. Ancak biz altı parti aslında şu anda önemli bir işbirliği halindeyiz” değerlendirmesini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.