Yayıncılık Yaz Okulu birinci mezunlarını verdi: Üniversitelere yayıncılık kısmı kaide

Yayıncılık bölümüne profesyonellerin yetiştirilmesi ve gençlerin meslek planlamalarının bir modülü hâline getirilerek marifetlerinin geliştirilmesi için Türkiye’de birinci sefer Yayıncılık Yaz Okulu yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) iş birliğiyle Konya’da düzenlenen yaz okuluna, bu alana ilgi duyan Türkiye’nin farklı vilayetlerinden 24 genç katıldı. Alanında uzman yerli ve yabancı eğitmenlerin ders verdiği programda, yayıncılık dalı ve bölümle ilgili temel kavram ve işleyiş anlatıldı.

Yüzlerce müracaat ortasından 35 yaşını aşmamış ve yayıncılık alanında faaliyet gösteren bir kurum ya da kuruluşta üç yıldan az müddet misyon yapan gençler ortasından seçilen iştirakçiler, birinci sefer gerçekleşmesine karşın kapsamlı ve nitelikli bir program olduğunu vurguladı. Eğitim kapsamında; akademik yayıncılık, çocuk yayıncılığı, editörlük, telif haklarında dikkat edilmesi gerekenler, yayıncılıkta pazarlama stratejileri üzere hususlara değinilen kampta, üniversitede yayıncılıkla ilgili eğitim verecek bir kısmın olmamasına dikkat çekildi.

BİR HAFTA KÂFİ DEĞİL

Hem iştirakçi hem de çocuk yayıncılığı konusunda eğitim veren Kardelen Çocuk Mecmuası Genel Yayın Direktörü Elif Tokkal, çok verimli bir hafta geçirdiklerini vurguladı.

Elif Tokkal

Hazırlayacakları raporlarla önümüzdeki yıllarda yayıncılık eğitiminin şekilleneceğini söyleyen Tokkal, üniversitelerde yayıncılık kısmının büyük bir gereksinim olduğunu söyledi. Tokkal, “Edebiyat mezunu birisinin rahatlıkla redaksiyon yapabileceği düşünülüyor, ancak bu türlü değil. Üniversitelerde yayıncılık eğitiminin olmaması büyük eksiklik. Bir hafta yayıncılık eğitimi elbette kâfi değil. Lakin giriş mahiyetinde; piyasada neye muhtaçlık olduğunu tespit etmek ve neyi yanlış yaptığımızı görmemiz açısından değerli bir kamp oldu. Gelecek sene yapılacak eğitimin daha uzun vadeli olması ve bunun sonucunda iştirakçilere staj yapma imkanı verilmesi gündemde” dedi.

ÇOCUK EDEBİYATINDA ÖNEMLİ ARTIŞ VAR

Çocuk yayıncılığıyla ilgili verdiği eğitimden örnekler veren Tokkal, “Çocuk edebiyatında son beş altı yıldır önemli bir artış var, ancak çocuk yazarlığında ve yayıncılığında hâlâ sorunlar var. Batının tesiri altında eser vermekten vazgeçemedik. Eğitimde, Türkçe sözlere öncelik verme, çocuklara birey olarak yaklaşarak eser verme ve kaliteli görselleri kullanmanın kıymetini anlattım. Bir çocuk metninin redaksiyonu nasıl olur, art kapak yazısı nedir, kitabın özetini nasıl verirsiniz, kitabın künyesi nasıl oluşur üzere bilgiler de eğitimlerimizde vardı” dedi.

Yayıncılık bölümünde Eğitim programının yanı sıra kültürel aktifliklerin de gerçekleştirildiği yaz okulunda, Konya’nın bilim, teknoloji ve inovasyon ekosistemi çeşitli seyahat ve etkinliklerle iştirakçilere tanıtıldı. 28 Ağustos’ta gerçekleştirilen sertifika programı ile Yayıncılık Yaz Okulu tamamlanarak birinci mezunlarını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.