Uzmanı açıkladı: 4.6’lık sarsıntı, 6.4’ün ayak sesi olabilir

21 Temmuz tarihinde Balıkesir’in Gönen ilçesine bağlı Tahtalı kırsal mahallesi merkez üssü olan 4.6 şiddetindeki zelzelenin akabinde Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut, bölgede incelemelerde bulundu.

Sosyal medyada Deprem Varsayım ve Araştırma Merkezi isimli sayfasında kendi çalışmalarını aktaran Yakut, Temmuz ayı başında Güney Marmara ve Bandırma-Gönen sınırının hissedilebilir bir zelzele yaşayacağını tabir etmiş ve konuşmasının akabinde 20 gün sonra Gönen sarsıntısı meydana gelmişti. Gönen’in kritik bir bölge olduğunu söz eden Yakut, sarsıntının merkez üssü Tahtalı kırsal mahallesini de inceledikten sonra açıklamalarda bulundu.

Ahmet Yakut, “Uzun vakittir susmuş ve tekrar canlanmış bir fayı inceledim diyebilirim bugün. Sarıköy fayı, Sarıköy’ün kuzeydoğusundan Çanakkale’nin Çan ilçesine uzanan yaklaşık 60 kilometrelik bir fay sınırı. Bu fay en son 1983 yılında 5.9 ve 6.1 ortasında sarsıntı üretmiş. O tarihte Biga Sarsıntısı olarak geçiyor. Daha sonra ise bir zelzele yapmamış. 60 kilometrelik bir fayın canlanması 4.6’lık öncü bir şok olabilir. Çan-Yenice sınırı en sonra 1953’de 7.2’lik zelzeleden sonra susmuştu. O fayın değil lakin bu Sarıköy fayının daha çok tehlike arz ettiğini görmekteyim. Bu fay 4.1 ile 5.1 ortasında olağan sarsıntılar üretebilir fakat 6.3 ve 6.4’lük zelzeleleri de bu fayın üzerinde görebiliriz” dedi.

YAPI STOKUNA DİKKAT!

Ahmet Yakut, incelemelerinin akabinde yaptığı açıklama ile hissedilen sarsıntıların devam edebileceğini aktarırken, yapı stokunu gündeme taşıdı.

Yakut, “Bölgeyi yeterli incelemek lazım. Yapı stokunu konuşmak lazım. Yapılar genelde eski. Burada 5.5 pahasındaki bir sarsıntı bile binalara kıymetli derecede ziyan verecek sonuçlar çıkartır.

6 ve 6.5’lik zelzelelere ne kadar hazırız biraz da onu sormak lazım. Balıkesir’in kuzeyi yani bizim de şu an bulunduğumuz bölgede güzelce bir sıkışma var. Sarıköy fayı olsun, Biga-Yenice fayı olsun, Çanakkale Ayvacık’ı da saymak lazım. Bilhassa Sarıköy fayı, fazla da uzak değil, konuşulacak yerler ortasında. Dikkatli olmak lazım” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.