Twitter sevdası Musk’a değerliye patladı: İki ayda 50 milyar dolar kaybetti

Dünyanın en güçlü insanı Elon Musk, Twitter için yaptığı satın alma teklifinden bu yana yaklaşık 50 milyar dolar kaybetti.

Dünyanın en güçlü insanı Elon Musk, geçen ay toplumsal medya platformu Twitter’ı satın alma planlarını açıkladığından bu yana 49 milyar dolardan fazla para kaybetti.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne nazaran, Musk dünyanın zenginleri listesinin zirvesinde kalmaya devam etse de, ünlü CEO’nun serveti nisan ayının başından bu yana beşte bir oranında küçüldü. Musk’un servetinin şu anda 209,9 milyar dolar olduğu kaydedildi.

Bu kaybın kısmen Tesla’nın pay fiyatındaki düşüşten kaynaklandığı belirtildi. Bu düşüşe Musk’ın Twitter satın alması ile ilgili finansman tasaları ve borsalardaki genel kayıp neden oldu.

PAYLAR ÇAKILDI

Tesla payları, nisan ayında yüzde 19, mayıs ayında yüzde 18,5 oranında bedel kaybetti. Şirket çarşamba günkü süreçlerde yüzde 7’lik bir günlük kayıp yaşarken  dün kısmen toparlanarak pay başına 718,5 dolardan süreç gördü.

Bununla birlikte Twitter payları çarşamba günü yüzde 3,8 kıymet kaybederken dün de düşmeye devam etti. Twitter payları bu yüzde 25 bedel kaybetti. Böylelikle şirket geçen ay yaşanan yüzde 26,7’lik karının neredeyse tamamını sildi.

NE OLDU?

Musk nisan ayı başında Twitter’da yüzde 9,2 paya sahip olduğunu ve 14 Nisan’da toplumsal medya platformunu 44 milyar dolara satın almaya hazır olduğunu açıklamıştı. Twitter idare heyeti başlangıçta Musk’ın şirketi almasını istemese de 25 Nisan’da tarafların mutabakata vardığını duyurdu.

Lakin geçen hafta Musk, satın almayı duraklattığını duyurdu. Bu açıklama da Twitter’ın pay fiyatının anında yüzde 20 oranında düşmesine neden oldu. Toplumsal medya devi 17 Mayıs’ta Musk’a satış için ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) ön müracaatta bulunmuş ve muahedeyi en kısa müddette tamamlamayı taahhüt etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.