TikTok: “Facebook üzere bir toplumsal ağ değiliz, bir cümbüş platformuyuz”

Daha evvel Facebook’ta çalışan bir TikTok yöneticisi, TikTok’un bir toplumsal ağ olmadığını, Facebook’un da TikTok’u kopyalamaya çalışması halinde sıkıntı durumlar yaşayabileceğini söyledi.

Meta bir müddettir Facebook ve Instagram için TikTok’taki özelliklere benzeri yenilikler getirmeye çalışıyor. Lakin bu atılımları daha evvel Facebook’ta misyon almış, şimdilerde TikTok’ta çalışan bir yönetici tarafından sakıncalı olarak bedellendiriliyor.

TikTok’un global iş tahlilleri lideri Blake Chandlee, CNBC’ye verdiği demeçte, “Facebook toplumsal bir platformdur. Tüm algoritmalarını toplumsal grafiğe nazaran oluşturdular. Bu, onların temel yetkinliği; bizim değil” dedi.

Chandlee, 2019’da TikTok’a katılmadan evvel Facebook’ta 12 yıl geçirdi. Artık de eski patronunun TikTok’u kopyalamaya çalışması halinde başının belaya gireceğini ve sonunda kullanıcılara ve markalara daha düşük bir tecrübe sunacağını söyledi.

FACEBOOK’UN ATAĞI DEVAM EDİYOR

Facebook, kısa görüntü pazarına birinci girişini 2020’de Instagram Reels ile yaptı. Geçen yıl, birebir hizmeti Facebook uygulamasına da taşıdı.

Hatta Facebook’tan Tom Alison, TikTok’un dünyanın en büyük toplumsal ağından giderek daha fazla hisse çaldığını söyledi. Alison, “Muhtemelen tam olarak benimsemediğimiz yahut görmediğimiz şey, bu formatın ne kadar toplumsal olabileceği” dedi.

Facebook, arkadaşlar tarafından paylaşılıp paylaşılmadığına bakılmaksızın daha fazla içerik önererek birincil beslemesini TikTok’a daha çok benzeyecek halde değiştirmeyi planladığını da açıkladı.

Yılın başlarında Zuckerberg de TikTok’un artan rekabet baskısını kabul ederek, “Bu nedenle, Reels’e odaklanmamız uzun vadede çok önemli” demişti.

“NE KADAR PARA AKITSA DA REKABET EDEMEZ”

Ancak Chandlee Meta’nın bu atılımlarının uzun vadede başarılı olmayacağını Google+ örneği ile açıklıyor:

“Google’ın Google+’ı ne vakit oluşturduğunu hatırlıyorsunuz. Fakat Google, toplumsal ağ oluşturma eforlarına ne kadar para akıtsa da insanların arkadaşlarıyla ilişki kurmak, fotoğraf ve güncelleme paylaşmak için varsayılan yeri haline gelen Facebook ile rekabet edemedi. Google’ın bedelinin arama olduğu ve Facebook’un toplumsal alanda nitekim uygun olduğu ortaya çıktı. Artık de tıpkı şeyi görüyorum. Yaptığımız işte nitekim güzeliz. Bu kültürel eğilimleri ve insanların TikTok’ta sahip olduğu bu eşsiz tecrübesi ortaya çıkarıyoruz.”

Chandlee, Zuckerberg’e derin hürmet duyduğunu ve hem Facebook hem de Google’ı güçlü bir rakip olarak gördüğünü de kelamlarına ekledi.

Chandlee, Facebook’un bir müddettir yakındığı reklam harcamalarıyla ilgili de olumlu açıklamalar yaptı. TikTok’ta reklam harcamalarında bir yavaşlama görmediğini de belirtti: “Reklam pazarında yüzde 2 ile yüzde 6 ortasında bir yavaşlama olacağını duydum, lakin bunu görmedik. Kimilerinin gördüğü aykırı rüzgarları görmüyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.