Suriyeli’nin AVM inşaatı okulu çatlattı

Okulların açılmasına günler kala, İstanbul Bahçelievler’deki bir okul, yanındaki inşaat nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Yenibosna’daki Özel Bilyön Koleji’nin çabucak tabanında, Suriyeli bir işadamı tarafından AVM inşaatı başlatıldı. İnşaatın temel hafriyatı, okulun çabucak her yerinde önemli çatlaklara neden oldu.

Yüzlerce öğrencinin eğitim gördüğü okulun duvarlarında, kolonlarında ve yerinde, şiddetli bir zelzeleden geçmiş üzere yarıklar oluştu. Okul yetkilileri tüm resmi kurumlara başvurmalarına karşın hiçbir tahlil bulunmadığını söyledi.

Mağduriyetlerinin uzman raporuyla ortaya konulduğunu söyleyen okul yetkilileri, “Buna karşın hiçbir resmi kurum olaya müdahil olmadı” dedi. Okuldan yapılan açıklama şöyle:

– Bizler ‘Yenibosna Merkez Mah. 29 Ekim Cad. No:4 Bahçelievler/İSTANBUL’ adresinde bulunan, İstanbul ili, Bahçelievler İlçesi, 23 pafta, 3479 parsel sayılı taşınmazda mevcut binanın malikleriyiz.

– Bizlere ilişkin 3479 parselde mevcut ve hala Anadolu Lisesi olarak kullanılmakta olan bina, yan parselde (3480 parsel), fen ve sanat kurallarına ters olarak, önlemsiz halde ve rastgele bir tedbir alınmadan yapılan temel kazısı(hafriyat) ve yıkım çalışması nedeniyle, ziyana uğramış, tarafımıza ilişkin binada çatlaklar, kolanlarda 45 derecelik kırık ve çatlaklar, duvarlarda kırık çatlaklar, dökülmeler, bahçede toprak kısmında büyük açılmalar ve yarıklar, binanın temelinden kayması ve bu nedenle bütün kullanılır aksamın kullanılamaz hale gelmesi, yıkılma ve çökme tehlikesinin bulunması, can ve mal emniyetini tehdit eden bir boyuta gelmiş olması, binamızın taşıyıcı yapı elemanlarında kelam konusu zararlandırıcı aksiyonlar nedeniyle hasara uğraması ve binada kayma meydana gelmesi nedeniyle, öncelikle ve acilen, mahallede gerekli incelemelerin yapılmasına, her türlü haklarımızın gizli kalmak kaydıyla, 3480 parselde devam etmekte olan hafriyat ve üretim işlerinin bütünüyle durdurulmasını, tedbirlerin alınmasını, ilgililer hakkında gerekli süreçlerin yapılmasını hürmetle arz ve talep ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.