Super Mario’nun müziği ABD Kongre Kütüphanesi’ne eklendi

Kongre Kütüphanesi geçtiğimiz günlerde popüler video oyunu Super Mario Bros’un orijinal tema şarkısının ülkenin tarihi ve kültürünü tanımlayan seslerle birlikte ABD Ulusal Kayıt Sicili’ne alınacağını duyurdu.

Video oyununda kullanılan şarkı, 1985 yılında Nintendo bestecisi Koji Kondo tarafından yaratıldı. Şu anda bir video oyunundan kayıt defterine giren ilk melodi ve kütüphane onu tarihteki en tanınmış video oyunu müziği olarak adlandırıyor.

Kütüphane, koruma bilincini artırmak için Amerikan ses çeşitliliğini kapsayan sesleri, arşivlerine ekliyor.

Bu yıl listeye giren diğer şarkılar arasında Irene Cara’nın What A Feeling (1983), John Lennon’ın Imagine (1971), Led Zeppelin’in Stairway To Heaven (1971), John Denver’ın Take Me Home, Country Roads (1971) gibi parçalar yer alıyor.

Ayrıca bu ünlü melodilere sıra dışı bir kayıt daha katılacak: Carl Sagan’ın Soluk Mavi Nokta isimli kitabının sesli kaydı.

Kongre Kütüphanecisi Carla Hayden, “Ulusal Kayıt Sicili, kayıtlı ses yoluyla tarihimizi koruyor ve ulusumuzun çeşitli kültürlerini yansıtıyor. Ulusal Kütüphane, bu kayıtların gelecek nesiller için korunmasına yardımcı olmaktan gurur duyuyor ve bundan sonra hangi şarkıları, konuşmaları, podcast’leri veya kaydedilmiş sesleri korumamız gerektiği konusunda halkın katkılarını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir