Sultaniye üzümde ihracat başladı, birinci TIR’lar yola çıktı

Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine ihracatı yapılacak Sultaniye üzümde birinci TIR Rusya’ya gitmek için yola çıktı. Alaşehir’den geçen yol 230 bin ton olan ‘Sultaniye’ cinsi sofralık üzüm ihracatının bu yıl 250 bin tona çıkarılmasının hedeflendiği belirtildi.

Manisa’da yetişen dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultani üzümün 2022 yılı yurt dışı seyahati başladı. Ege İhracatçılar Birliği tarafından 7 Ağustos tarihinde kısmına, 8 Ağustos günü ihracatına müsaade verilen Sultani üzümde birinci hasat gerçekleştirildi. Hasadı yapılan üzümler TIR’lara yüklendi. İhracatın birinci gününde başta Avrupa Birliği ülkelerine ve Rusya’ya yaklaşık 70 TIR üzüm gönderildi. Geçen yıl Alaşehir’den 230 bin ton ‘Sultaniye’ cinsi sofralık üzüm ihracatı yapılırken 350 milyon dolarlık gelir elde edildi. Bu yıl bu ihracat rakamının 250 bin tona çıkarılmasının hedeflendiği bildirildi. Avrupa ve Orta Doğu’da ülkelerine ihracat yapılacağı belirtildi.

İlk TIR’ın uğurlandığı merasimde konuşan Manisa Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, “Bugün prestijiyle Manisa sultaniye çekirdeksiz üzümün taze olarak ihracatına başladık. Sultaniye çekirdeksiz üzüm ülkemiz için değerli stratejik bir eser. Sultaniye çekirdeksiz üzüm kuru olarak da öneli bir ihracat eseri. Türkiye’nin çekirdeksiz kuru üzümünün yüzde 85’ini, sofralık üzümünün ise yüzde 20’sini üreten bir kentteyiz. Yıllara nazaran değişmekle birlikte üzümden 600 milyonu geçen bir ihracat geliri sağlıyoruz. Münasebetiyle bugün bizim için kıymetli bir gün” dedi.

‘ÜLKEMİZ DÖVİZ KAZANIYOR’

Alaşehir Kaymakamı Abdullah Uçgun da konuşmasında, “Çiftçilerimiz bir yıllık emeklerini bugün prestiji ile dünya pazarına sunmaya başlayacaklar. Alaşehir Türkiye’nin en kıymetli yaş meyve ihracat noktalarından bir tanesi. Alaşehir Gümrüğü olarak ülkemize önemli oranda döviz kazandırıyoruz. Alaşehir Gümrüğü’ndeki arkadaşlarımız gece, gündüz demeden 7/24 aslına nazaran çalışmakta ve bölgenin en çok tercih edilen gümrüklerinden bir olmaktadır. Ben bu vesile ile de gümrük müdürlüğünde çalışan vatandaşlarımıza, çalışanlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Onların emekleriyle önemli oranda ülkemiz döviz kazanıyor. Bugün Sultaniye üzümün birinci ihraç edileceği gün. Önemli bir gelir bekliyoruz” diye konuştu.

Alaşehir Ticaret Borsası’nda birinci TIR’ın uğurlanması nedeniyle düzenlenen merasime Kaymakam Abdullah Uçgun ve Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk’ün yanı sıra Alaşehir Ticaret Borsası Meclis Lideri Yılmaz Yıldırım, Alaşehir Ziraat Odası Lideri Necdet Türk, Alaşehir Gümrük Müdürü Mehmet Uğurlu ve üzüm üreticileri de katıldı.

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.