Skandal ötesi kelamları sonrası Tunç Soyer’e reaksiyonlar çığ üzere: Öfkenizde boğulacaksınız…

9 Eylül İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlamaları münasebetiyle Gündoğdu Meydanı’nda dün düzenlenen aktiflikte CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer büyük bir skandala imza atarak zihniyetini bir sefer daha aşikar etti.

OSMANLI’YA LİSAN UZATTI

Etkinlikte kürsüye çıkan Tunç Soyer “Yüz yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler, gaflet, delalet hatta hıyanet içindeydi. Gençleri, bayanları, çocukları, geleceği hiç düşünmediler.” diyerek Osmanlı’yı hain ilan ederken konuşmasında Yunan’ın ismini dahi geçirmedi.

Bu kelamların üzerine yansılar çığ büyürken Tunç Soyer hala daha bir özür yahut açıklamada bulunmadı.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in Osmanlı’yı amaç alan kelamlarına gelen yansılardan kimileri şu biçimde;

“OSMANLI DEVLETİNİ MAKSAT ALMASI ŞUURSUZLUKTUR”

AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Güzel İzmir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünde, ülkemize yapılmış düşmanlıklara karşı konuşması gerekenlerin Osmanlı Devleti’ni maksat alması şuursuzluktur.

“TEDAVİSİ İMKANSIZ DEVŞİRME HASTALIĞIDIR”

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli: Vatan topraklarına kanlı çizmeleriyle basan müstevlilere tek söz edemeyen bugünün işbirlikçi siyasetçilerin, 9 Eylül 1922 tarihinin 100’üncü yıl dönümünde tarihimizi düşman gözüyle yorumlaması iflah olmaz bir cahillik, tedavisi imkansız devşirme hastalığıdır.

“ZERRE KADAR DEĞERİ YOKTUR”

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: Söyledikleri kelamların zerre kadar değeri yoktur. Bizim üzere büyük milletlerin hayatı öykü okunur üzere okunmaz. Bir roman üzeredir. Her kısmında diğer bir şey anlatılır ancak hepsi birbirinin devamıdır. Osmanlı Selçuklu’nun devamıdır. Selçuklu evvelkilerin devamıdır. Bu milletin devamını, tarihini bu türlü öykü okur üzere okursanız hiç anlamamış olursunuz. Osmanlı’yı Cumhuriyet’ten ayıracak hiçbir şey yoktur. Osmanlı da Cumhuriyet de bizimdir. Anadolu topraklarında yaşayan bütün medeniyetler bizimdir. 24 medeniyete konut sahipliği yapmış bir ülkeden kelam ediyoruz. Bunların hepsi, ülke tarihimizin bir modülüdür. Artık Osmanlı’yı düşman üzere görürseniz adama sormazlar mı Mustafa Kemal Atatürk Osmanlı subayı değil miydi? Yani daima bir arada bu millet, Birinci Dünya Savaşı’na girmiş, Kurtuluş Çabası’nı vermiş, topu, tüfeği değil kazması, küreği olmayan bir millet, ‘Ya Allah.’ demiş, ayağa kalmış. Çanakkale’de düşmanların hiçbirini içeri sokmamış, gavura eyvallah etmemiş, daima birlikte ayağa kalkmış ve en sonunda o yıkılmış, dağılmış. Koskoca imparatorlukta genç bir cumhuriyeti kurmuş. Benim dedem de subaydı. Dedem de bütün savaşlara katılmış gazi bir subaydır. Osmanlı subayıdır. Osmanlı subayı olanların da içinde olduğu, milletin içinde olduğu bir Kurtuluş Uğraşı verilmiş ve sonunda genç Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte inşallah kıyamete kadar devam edecek olan son devletini kurmuştur. ‘Bu devlet bizim öteleri diğerinin.’ demek ‘Bu toprakların bir modülü benim, öteki kesimi diğerlerine ilişkin.’ demek üzeredir. Bu tarihin her sayfası bizim. Her sayfası gurur doludur.

“SENEYE KUTLAMALARI ATİNA’DA YAPIN DA TAM OLSUN”

AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ: İzmir’in kurtuluş yıl dönümü etkinliğinde İzmir BB Lideri’nin konuşması, tarihi acıyla ve kahramanlıkla dolu olan İzmir’imize büyük hakarettir. Osmanlı’yı hain ilan ediyor ancak işgalci Yunan’ın ismini zikredemiyor bile. Seneye kutlamaları Atina’da yapın da tam olsun.

“ANLIYORUZ Kİ İŞGALCİLERİN TAMAMINI DENİZE DÖKMEMİŞİZ”

AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar: Atina Belediye Lideri Tunç Soyer’i izleyince bir defa daha anlıyoruz ki işgalcilerin tamamını denize dökmemişiz! O gün kalabalığa karışıp kalanların tohumları yüzyıl sonra bu toprakların evlatlarına, atalarına nefret kusuyor. Öfkenizde boğulacaksınız.

“DÜŞMANI İZMİR’DE DENİZE DÖKTÜK, SENİN SAKAT ZİHNİYETİNİ DEĞİŞTİREMEDİK”

Beyoğlu Belediye Lideri Haydar Ali Yıldız: Başkanlığını yaptığın kentin her karışında Osmanlı askerlerinin, Mehmetçik’in kanı var. 9 Eylül’ü kutladığımız gün sen Yunan’a had bildireceğine Mehmetçik’in manevi mirasına saldırdın. Düşmanı İzmir’de denize döktük, senin sakat zihniyetini değiştiremedik!

“YA YUNAN TOHUMU, YA DA KATİLİNE AŞIK BİR EZİK”

Abdurrahman Uzun: İtalyan ressam Vittorio Pisani, Yunan işgalcilerinin vahşice katlettiği Türkleri ayaklarından sürüklenerek denize attığı anı resmetmiş..  Tunç soyer’de İzmir’in kurtuluşunda Yunan’a değil Osmanlıya küfrediyor.. Bu kişi ya Yunan tohumu, ya da katiline aşık bir ezik..?

 

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.