Şeker Hastalığı (Diyabet) Belirtileri Nelerdir, Şe...

Şeker Hastalığı (Diyabet) Belirtileri Nelerdir, Şe…

Diyabet, halk arasındaki adıyla şeker hastalığı hakkında en çok merak edilen; şeker hastalığı belirtileri, şeker hastalığı nasıl tedavi edilir? Gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Oldukça yaygın olarak görülen Şeker hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir? Şeker hastalığı nasıl tedavi edilir? Şeker hastalığının bitkisel tedavisi nedir? Tip 1 diyabet nedir? Tip 2 diyabet nedir? Şeker hastaları nasıl beslenmeli ile ilgili merak edilen bütün soruların yanıtı haberimizin detayında…

Şeker hastalığı bilinen adıyla ‘diyabet’, kan şekeri seviyelerinin yükselmesi ile oluşan bir hastalıktır. Şeker vücudumuz için enerji kaynağı olmakla birlikte beyin dokusunun temel enerji kaynağıdır. Ancak kan şekeri belli seviyelerin üzerine çıkması halinde dokular hasar görmeye başlar. Şeker hastalığının Tip 1 ve Tip 2 şeker hastalığı olmak üzere iki tipi vardır. 

TİP 1 DİYABET

Hücreler ihtiyacı olan glikozu, pankreas bezinin salgıladığı bir hormon yardımıyla kullanır. İnsülin olarak bilinen bu hormon vücutta üretilemediğinde gıdalar enerji olarak kullanılamaz. İnsülin hormonunun eksikliğine bağlı olarak meydana gelen şeker hastalığına ‘Tip 1 Diyabet’ denir. Sıklıkla çocukluk ve gençlik yaşlarında başlar. Bu nedenle juvenil diyabet adı da verilir.

TİP 2 DİYABET

Yetişkinlerde görülen diyabet türüne ‘Tip 2 Diyabet’ denir. Pankreas insülin üretir; insülin direnci nedeniyle vücut bunu gerektiği gibi kullanamaz. Daha çok 40 yaş üzerindeki kişilerde ortaya çıkar.

ŞEKER HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Sürekli Susuzluk Hali 

-Fazla su içme isteği yükselen kan şekerinin en önemli belirtisidir. Vücut kandaki glikozu inceltmek için suya ihtiyaç duyar ve bu su karaciğere toplanıp idrarla atılır.

Sık Sık Tuvalete Gitme İhtiyacı

-Geceleri uykunuz bölünüyor ve sürekli idrara çıkma ihtiyacı hissediyorsanız şeker hastalığının belirtilerinden birini taşıyor olabilirsiniz. Vücutta yeterince insülin bulunmadığında, karaciğerin glikozu tekrar kana karıştırabilmek için su toplamasıdır.

Sürekli Yemek Yeme İhtiyacı

-İki öğün arasında acıkıyorsanız ve sürekli atıştırma ihtiyacı hissediyorsanız, dikkatli olmakta fayda var çünkü şeker hastalığının belirtileri arasında.

Hareket Edecek Enerjiniz Yoksa

-Fiziksel aktiviteleriniz öncesine göre daha azsa, günlük işlerinizi yapacak kadar bile enerji bulamıyorsanız bunun sebebi vücudunuzda yeterince insülin bulunmadığı içindir.

El, Bacak Ve Ayaklarda Karıncalanma

-Eğer bu belirtiyle karşılaşmışsanız vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanız gerekir.

-Görmede Bulanıklık

-Kandaki yüksek şeker seviyesi ara sıra görme yetinizi bile etkileyebilir. 

-Deride Kuruluk, Yaraların Geç İyileşmesi Ve Mide Bulantısı

-Şeker hastalığı belirtileri arasında kilo alma olduğu gibi kilo verme de olabilir. Geç iyileşen yaralara da dikkat etmekte fayda var, çünkü bu da şeker hastalığı belirtilerinden olabilir.

ŞEKER HASTALIĞI (DİYABET) TEDAVİSİ

Tip 1 Diyabet Tedavisi;

-Tip 1 diyabet hastalarında yeterli insülin bulunmadığı için ömür boyu insülin kullanmaları gerekir. Yaşam tarzı değişiklikleri, egzersiz ve beslenme alışkanlıkları tedavinin bir parçasıdır.

Tip 2 Diyabet Tedavisi;

-İlaç tedavisi, ağızdan alınan haplardan insülin kullanımına kadar değişmektedir. 

-Ağızdan alınan şeker ilaçlarının üç farklı etkisi vardır;

-Vücudun insülin direncini azaltıp dokuların şeker kullanımını arttıranlar

-Mide barsak sisteminden şeker emilimini azaltanlar

-Pankreastan insülin salınımını arttıranlar

ŞEKER HASTALARI NASIL BESLENMELİ?

-Çörek otu birçok hastalığa deva olduğu gibi şeker hastalığına da fayda sağlar.

-Yaban mersininim meyveleri ve yaprakları bu hastalığa karşı kullanılabilir.

-Yulaf unu bu hastalık için çok faydalıdır. 1 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı yulaf unu ekleyin. Hafif koyulaşıncaya kadar kaynatın. Yemeklerden önce günde 3 kez bu yulaflı karışımı için.

-1 çorba kaşığı keten tohumunu iki bardak suda kaynatın. Yemeklerden önce günde iki kez yarım bardak tüketin.

-Kuşburnu çayı

-Salatalık tüketilmesi diyabeti dengeler.

-Yer elması

-Taze fasulye, ıspanak ve enginar gibi yeşil sebzeler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir