Seçim sandığına “Siber” savunma

Seçim sandığına “Siber” savunma

Milli muharip uçak ve insansız hava aracı gibi kritik projeleri siber saldırılara karşı koruyan yerli savunma sanayii şimdi de seçim sandıklarına kalkan olacak. Yüksek Seçim Kurulu için son teknoloji ile donatılacak yeni veri merkezi kurulacak

Savunma Sanayii Başkanlığı, Yüksek Seçim Kurulu’nun seçim güvenliğini ve siber saldırılara karşı savunmasını sağlayacak. Bu kapsamda yazılım alanında akla gelen ilk Türk savunma firmalarından HavelSan, YSK’ya yeni veri merkezi yapacak. Bu merkez siber saldırılara karşı en güncel donanım ve son teknoloji ile geliştirilecek.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nda YSK veri merkezi projesinin faz-1 aşamasının tamamlanması, faz-2 aşamasının sözleşme imzası için tören düzenlendi. Faz-1 aşamasında yeni veri merkezinin altyapı, inşaat ve destek faaliyetleri tamamlandı. Faz-2 aşamasında ise sistem bileşenleri, siber güvenlik bileşenleri, yazılım mimarisi, sistem ve ağ izleme bileşenleri geliştirilerek veri merkezinin kurulumu tamamlanacak.

YSK Başkanı Muharrem Akkaya, “Yeni binamızda veri merkezimizin de güçlü bir altyapıyla dijitalleşme çalışmalarına hız verdik. Sistemimizi modern teknoloji ve donanım altyapısı ile daha güçlü hale getiriyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.