Rusya’ya besin krizi daveti: Limanlardaki maniler kalkmazsa milyonlar ölecek

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı taarruzlarda üç ay geride kalırken, üst seviye yetkililer, savaş nedeniyle memleketler arası besin krizinin her geçen gün kötüleştiğini söyledi.

Açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna limanlarının Rus güçleri tarafından kapatılan dünyanın en büyük tahıl ihracatçılarından biri olduğunu ve milyonlarca kişinin ölmesine neden olabileceğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Dünya Besin Programı lideri David Beasley, İsviçre’nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’i “bir kalbe sahip olmaya” ve gereksiz vefatları önlemek için limanların manilerini kaldırmaya çağırdı.

YİYECEKLERİ ŞANTAJ OLARAK KULLANIYOR’

Avrupa Komitesi lideri Ursula von der Leyen ise Davos’ta Rusya’yı “gücü kullanmak için açlığı ve tahılı” kullanmakla ve yiyecekleri “şantaj” olarak kullanmakla suçladı.

ABD Tarım Bakanlığı bilgilerine nazaran, BM ve AB, dünyanın en büyük beş buğday, mısır ve ayçiçek yağı ve küspe ihracatçısından biri olan Ukrayna’da yaklaşık 20 milyon ton tahılın sıkışıp kaldığını kestirim ediyor.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, desteklenen Ukrayna tahıl ihracatını hür bırakmak için bir yapılacak deniz operasyonu ile ilgili olumsuz düşündüğünü söyledi.

Stoltenberg, NATO üyeleri İngiltere ve Litvanya tarafından, deniz yoluyla ihracatın önündeki pürüzleri kaldırmaya yönelik rastgele bir uğraşın “ileriye dönük kolay bir yol” olmayacağını aktardı.

‘KÜRESEL AÇLIĞIN YENİ BİR TEPEYE ULAŞMASINA KATKIDA BULUNUYOR’

BM Genel Sekreteri António Guterres ise savaşın global açlığın “yeni bir zirveye” ulaşmasına katkıda bulunduğunu vurguladı.

Ukrayna tarafından üretilen buğday dünya çapında milyonları besliyor. Mısır, Lübnan ve Pakistan buğdaylarının birçoklarını Ukrayna’dan alırken, Dünya Besin Programı buğdayının yaklaşık yarısını Ukrayna’dan temin ediyor.

Mısır Maliye Bakanı Mohamed Maait, Ukrayna’dan alınan buğdayla ilgili yaptığı açıklamada, savaşın yol açtığı besin güvensizliğinin devam etmesi halinde “milyonlarca” kişinin ölebileceği konusunda uyardı.

Savaş nedeniyle Ukrayna’dan yapılan hububat ihracatının kara yolu nedeniyle yavaş ilerlediğini belirten Maait, ülkenin Tarım Bakanlığı’nın Mayıs ayında tahıl ihracatının 2021’e kıyasla yüzde 64 düştüğünü bildirdiğinin altını çizdi.

KREMLİN: SORUNUN KAYNAĞI YAPTIRIM UYGULAYAN ÜLKELER

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov ise, Rusya’nın krizi başlattığı fikrini reddederken, ülkesinin “sorunun kaynağı olmadığını temel kaynağın Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkeler olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise geçen hafta yaptığı açıklamada, Rusya’ya yönelik yaptırımların yine kıymetlendirilmesi durumunda Ukrayna limanlarının blokajını kaldırmayı düşüneceğini aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.