Reuters: Muharrem İnce, seçimlerde Erdoğan’a can simidi olabilir

İngiltere merkezli Reuters haber ajansında, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerle ilgili bir analiz yayınlandı. “Ayrılıkçı aday, Türkiye seçimlerinde Erdoğan’a can simidi olabilir” başlığıyla yayınlanan analizde, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin adaylığı değerlendirildi.

‘ADAYLIĞI ENDİŞELERİ ARTIRDI’

CHP’den 2021 yılında ayrılan İnce’nin adaylığının ‘oyların bölünmesiyle ilgili endişeleri artırdığı’ belirtilen yazıda, “Sosyal medyada dobra konuşmaları ve doğaçlama dansları dikkat çeken İnce, iki yıl önce CHP’den istifa ederek Memleket Partisi’ni kurdu” denildi.

‘İLK TURDA ZAFER KAZANILMASINI ZORLAŞTIRACAK’

Reuters’a konuşan üst düzey bir muhalefet yetkilisi, İnce’nin adaylığının, ilk turda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı ilk turda zafer kazanılmasını zorlaştıracağını söyledi. Ancak yetkili, Muharrem İnce ile Sinan Oğan’a olan desteğin yüzde 5’e düşmesi halinde ilk turda Millet İttifakı’nın seçimleri kazanabileceğini dile getirdi.

Panoramatr araştırma direktörü Osman Sert ise Reuters’e yaptığı açıklamada, “İnce’nin adaylığının asıl sonucu, seçimleri ikinci tura bırakmak olacaktır” dedi.

AK PARTİ YETKİLİSİ: İNCE’YE DESTEK YÜZDE 8-9 ORANINDA

Öte yandan AK Parti’den bir isim ise, kendilerinin yaptığı anketlerde İnce’nin destek oranının yüzde 8-9’larda olduğunu dile getirdi ancak anket verilerini ajans ile paylaşmadı.

Analizde, şöyle devam edildi: “Erdoğan’a destek, şubat ayındaki yıkıcı depremin ardından düşüşe geçti. 50.000’den fazla insan öldü ve milyonlarca insan evsiz kaldı.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir