Pakistan’da ilaç tasası

The News gazetesindeki habere nazaran, son 2-3 aydır bipolar rahatsızlığı üzere çeşitli psikiyatrik hastalıkların tedavisinde “en tesirli ilaç” olarak bilinen lityum karbonat, piyasada bulunmuyor.

Bu ilacın yanı sıra tüberküloz, çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, çocuk ve yetişkinlerde epilepsi tedavisinde kullanılan 60 ilaç da tekrar eczane raflarında yer almıyor.

Lityum karbonatın kısa müddette tedarik edilmemesi halinde psikiyatri hastalarının intihar edebileceği değerlendirilirken, bu durum kaygıya yol açtı.

Başkent İslamabad’daki Pakistan Tıp Bilimleri Enstitüsü (PIMS), Memleketler arası Şifa Hastanesi, Lahor’daki Mayo Hastanesi ve Peşaver’deki kimi hastanelerden psikiyatristler de hastalarının bipolar rahatsızlık tedavisi için lityum karbonat bulamadıklarını belirtti.

– Hükümete “ilaçlara yüzde 30-40 artırım yapılması” çağrısı

Pakistan İlaç Üreticileri Birliği Lideri Kadı Mansur Dilaver, piyasada çok sayıda ilacın bulunmadığını kabul ederek, üretim fiyatlarının artması sebebiyle bu durumun yaşandığını söz etti.

Dilaver, Pakistan rupisinin bedel kaybının bu tıp kıymetli ilaçların üretim maliyetinin artmasında en değerli etken olduğunu lisana getirerek, ham husus, yan eserler, ulaşım ve öbür maliyetlerin de arttığını vurguladı.

Bu durumun çok sayıda ilacın üretilmesini imkansız hale soktuğunu belirten Dilaver, hükümetin ilaçlara yüzde 30-40 oranında artırım yapmadıkça ilaç kasvetinin devam edeceğini kaydetti.

Pakistan rupisi, ülkede mali yıl başlangıcı olan 1 Temmuz 2021’den bu yana dolar karşısında yüzde 35’in üzerinde paha kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.