Omicron varyantının alt cinsinde bu semptomlara dikkat

Son periyotta corona virüsü salgını başta Türkiye olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde adeta hortlarken, bilim insanları Covid-19’un en çok mutasyona uğrayan çeşidi olan Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 varyantları ile ilgili ihtarda bulundu. Uzmanlar, birtakım semptomlara dikkat edilmesi gerektiğini lisana getirdi.

Dünya iki yılı aşkın bir müddettir milyonlarca insanın vefatına sebep olan corona virüsü salgınında olağanlaşma uğraşlarına devam ederken dikkat cazip bir ikaz İngiliz yetkililerden geldi.

Türkiye’de de olay sayıları son devirde artış gösterirken İngiliz makamlar, corona virüsünün en çok mutasyona uğrayan ve mevcut aşıların da tesir etmediği kanıtlanan Omicron varyantı ve alt çeşitleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bilim insanları ve uzmanlar Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 alt tiplerinin kimi makul semptomları olduğunu açıkladı.

Güney Afrika’da Ocak-Şubat devirlerinde ortaya çıkan ve kısa bir mühlet sonra dünya genelinde yayılan Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 varyantlarının birtakım belirleyici semptomları olduğu açıklandı. Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi, Mayıs ayında bu alt varyantların tasa yarattığını açıklarken, İngiliz medyası ülkenin önde gelen sıhhat kuruluşlarından UKHSA’nın ikazlarına da yer verdi.

Yeni alt varyantların kimi semptomlarına dikkat çeken uzmanlar bunları ise şu biçimde sıraladı:

– Öksürük
– Burun akıntısı
– Boğaz ağrısı
– Halsizlik
– Baş ağrısı
– Kas ağrısı
– Hapşırmak
– Ağrı

Bu semptomların kimilerinin Alpha varyantıyla benzerlik gösterdiğini lakin o varyantta nefes darlığı ve tat-koku kaybının da olduğuna dikkat çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.