Meksika: Sığınmacı merkezindeki yangında ‘cinayet’ şüphesi soruşturulacak

Meksika-ABD sınırındaki Ciudad Juarez kentinde bir sığınmacı merkezinde 39 sığınmacının hayatını kaybettiği yangın hakkında soruşturma yürüten savcılar, ‘cinayet’ şüphesiyle devam eden soruşturmada olaydan sorumlu olduğunu düşündükleri sekiz şüpheliyi tespit ettiklerini açıkladı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Güvenlik Bakanı Rosa Icela Rodriguez, konuya ilişkin dün (29 Mart) bir basın toplantısı düzenledi. Icela Rodriguez, görgü tanıklarının ve yangından kurtulan bir kişinin sığınmacıların merkezde kilitli bulunduğu sırada çıktığını ifade ettiği yangından sorumlu olduğunu düşündükleri kişilerden ikisinin federal ajan, birinin devlet göç yetkilisi ve beş özel güvenlik firması çalışanı olduğunu aktardı.

‘ORTADA CİDDİ BİR SUÇ OLDUĞU AÇIK’

Meksika’nın ABD sınırına yakın bir bölgedeki sığınmacı merkezinde 28 Mart günü gece saatlerinde yangın çıkmış, olayda 39 sığınmacı hayatın kaybederken yangının ardından paylaşılan güvenlik kamerası görüntülerinde yangın sırasında erkek sığınmacıların kaldıkları hücreler dumanla dolarken kilitli kapılara vurup dışarı çıkmaya çalıştığı, üç üniformalı kişinin ise kapıyı açmadan uzaklaştığı görülmüştü.

Yangının ardından yapılan açıklamada da hayatını kaybedenlerin tamamının erkek olduğu, merkezde tutulan tüm sığınmacı kadınların ‘güvenli bir şekilde tahliye edildiği’ açıklanmıştı. Icela Rodriguez, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Neden o insanların dışarı çıkmasına izin vermediler? Ortada ciddi bir suç olduğu açık” dedi. Güvenlik Bakanı, videonun da soruşturma kapsamında olduğunu kaydetti.

Bu kişilerin kapıyı açamadığını söyleyen Rodriguez, ‘acil durum protokollerinin ve özel güvenlik şirketinin gerekli eğitimi alıp almadığının soruşturulacağını’ belirtti. Rodriguez, “O gardiyanlar hiç eğitim almamış gibi görünüyorlardı” dedi.

GÜNEY AMERİKALI SIĞINMACILAR, MEKSİKA SINIRINDAN ABD’YE GEÇİYOR

ABD’ye genellikle Güney Amerika üzerinden gelen sığınmacılar, ülkeye Meksika ile olan kara sınırını kullanarak geçiyor. ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi (CBP), Meksika sınırında durdurulan sığınmacıların sayısının, Aralık 2022’de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artarak 251 bin 487 olduğunu açıklamıştı.

ABD Başkanı Joe Biden, 5 Ocak’ta Küba, Haiti, Nikaragua ve Venezuela’dan sığınmacıların, acil insani gerekçelerle, geçici süre ülkede kalmasına izin veren karar kapsamında ABD’ye alınabileceğini söylemişti. Biden, bu çerçevede ayda yaklaşık 30 bin sığınmacının kabul edileceğini belirterek, sığınmacıların çevrimiçi başvuru yapmaları, uçak biletlerini ödemeleri ve finansal sponsor bulmaları halinde 2 yıl ülkede yaşamalarına ve çalışmalarına izin verileceğini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir