Maymun çiçeği virüsünde yeni tehlike: 21 gün boyunca temas kurmayın

Dünyada süratle yayılmaya devam eden maymun çiçeği virüsü yeni tehlikeleri ortaya çıkarıyor. İngiltere’de şu ana kadar 106 kişi de tespit edilen maymun çiçeği virüsü için Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA) yeni bir tehlikeyi gözler önüne serdi.

Maymun çiçeği ile enfekte olan hastaların, 21 gün boyunca evcil hayvanlar ile temasta bulunmaması gerektiğini belirten UKHSA, gerbil, hamster ve başka kemirgenlerin hastalığa hassas olduğunu duyurdu.

İngiltere hükümeti şu ana kadar hiçbir hayvanda maymun çiçeği virüsünün tespit edilmediğini ve riskin hala düşük olduğunu söyledi.

“Enfeksiyon döngüsünün içinde olacağız”

Warwick Üniversitesi’nden Virolog Profesör Lawrance Young husus ile ilgili yaptığı açıklamada, “Endişe, virüsün hayvanlara bulaşması ve daha sonra hayvanlar ile beşerler ortasında bulaşmanın oluşması. Şayet dikkatli olmazsanız, insanlara tekrar geçmeye neden olabilecek bir hastalık için hayvan rezervuarı oluşturabilirsiniz. Bu türlü bir enfeksiyon döngüsü içinde olacağız” dedi.

21 günlük izolasyon

İngiltere’deki hayvan satış datalarına nazaran şu an ülkedeki 2 milyon hanede kemirici hayvan olduğu biliniyor. Kemirgen hayvan sahiplerine, hayvanlarına test yaptırmaları ve 21 gün boyunca meskende tutmaları önerildi. Kedi ve köpek üzere öbür evcil hayvan sahiplerine ise veteriner tabip denetimi altında hayvanların hiçbir klinik belirti göstermediğinden emin olunarak meskende izolasyonda tutmaları tavsiye edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.