MASFED’den araba fiyatlarını düşürecek teklifler

Koronavirüs salgınının getirdiği kısıtlamalar nedeniyle araba dalı güç günler geçiriyor. Birebir vakitte geçtiğimiz yılın başlarında yaşanan global çip ezası, aylar geçmesine karşın sıfır araç üretimini etkiliyor.

Öte yandan, ülkemizde dolar kurunun yükselmesi ve maliyetlerin artması nedeniyle sıfır araç fiyatları zamlanmaya devam ediyor.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Lideri Aydın Erkoç, kurun dalgalı seyri ve üretimden kaynaklı problemlerin sıfır araba fiyatlarına yansıdığını, bunun da ikinci ele talebi arttırarak fiyatların yükselmesine sebep olduğunu söz etti.

“Orta segment araçlar 300 binden başlıyor

Orta segment bir ikinci el aracın 300 – 350 bin TL aralığında olduğunu belirten Erkoç, ‘‘Bugün dar gelirli bir vatandaşın alıp endüstride bakım yaptırarak bineceği bir aracın fiyatı dahi 100 bin TL’den başlıyor. Orta segment otomobillerin başlangıç fiyatı 300 bin TL.

Bankalar 24, 36, 48 ay vade yapıyordu, vade oranları düşürüldü. Maliyetler ve taksitli ödemelerin sayıları yükselirken, vade oranlarında düşüşler oldu.

Alınan sabit maaşlar bu taksitleri ödeyemez hale geldi. Beşerler artık mümkün olduğu kadarıyla mevcuttaki otomobillerinin tamiratını, bakımını yaptırıp yönetim etmeye çalışıyor.” diye konuştu.

“ÖTV indirimi yapılmalı”

Dünyada pek çok ülkede arabadan yüksek oranlı vergi alınmadığını işaret eden Erkoç, piyasalar hareketlenene kadar ÖTV indirimi yapılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’de ÖTV oranlarının çok yüksek olduğunu belirten Erkoç, “Zaman vakit matrah ayarlaması yapılıyor fakat bu ayarlama kurun yükselmesiyle piyasaya tesirini kaybediyor. ÖTV indirimi yapılırsa vatandaşın satın alma gücü artacak, piyasa hareketlenecektir.” dedi.

Bayilerde sıfır araç bulunmadığını aktaran Erkoç, “Örneğin kırmızı ete, buğdaya, arpaya muhtaçlığımız olduğu vakit, arz talebi karşılamadığında yurt dışından ithal edebiliyoruz.


“İkinci el oto ithalatına müsaade edilmeli”

Geçmiş yıllarda olduğu üzere, vergilerin alınması şartıyla en azından 3 yaşına kadar ikinci el araba ithalatına müsaade edilirse piyasaların rahatlayacağını düşünüyoruz.

Şu an arz talebi karşılamadığı için ister istemez fiyatlar yükseliyor; enflasyonun da artmasıyla vatandaş muhtaçlığını gideremiyor.

Süreksiz olarak yapılacak bu uygulamayla araç tedarik sorunu ortadan kalkacağı için fiyat yükselişinin önüne geçilebilir, hatta fiyatlarda düşüş olabilir.” diyerek kelamlarını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.