Lübnan mültecileri geri gönderecek: Her ay 15 bin

Lübnan Göç ve Mülteciler Bakanı İsam Şerafeddin, her ay 15 bin Suriyeli mültecinin ülkelerine gönderilmesi konusunda bir planın hazırlandığını ve Birleşmiş Milletler’e (BM) sunulduğunu açıkladı.

Şerafeddin, Lübnan’ın başşehri Beyrut’taki Baabda Sarayı’nda, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile bir ortaya geldikten sonra basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında, Suriyeli mültecilerin ülkelerine gönderilmesi konusunu Avn ile masaya yatırdıklarını belirten Şerafeddin, “Lübnan’ın devlet olarak planı, aylık 15 bin Suriyeli mültecinin ülkelerine gönderilmesidir” tabirlerini kullandı.

“KABUL EDİLEMEZ”

Bakan Şerafeddin, mültecilerin dönüşü için ülkelerindeki savaşın sona ermesi ve güvenliğin sağlanması kaidesinin da büsbütün kabul edilemez olduğunu söyledi.

Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin geri gönderilmesi konusunda hazırlanan teklifin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Bölge Yöneticisi Ayaki Ito’ya sunulduğu bilgisini veren Şerafeddin, BM’nin mülteciler konusundaki tekliflerini gözden geçireceğini belirtti.

1,5 MİLYON MÜLTECİ

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, 20 Haziran’da yaptığı açıklamada, milletlerarası toplumun takviye vermemesi halinde Suriyeli mültecilerin yasal yollardan ülkeden çıkarılması için adım atacaklarını söylemişti.

Birleşmiş Milletler (BM) datalarına nazaran Lübnan’da kayıtlı 850 bin Suriyeli mülteci bulunuyor. Lübnan hükümeti ise bu sayının 1,5 milyon civarında olduğunu belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.