Küresel ısınma orman yangınlarını nasıl artırdı?

Bilim insanları, küresel ısınmayı kısıtlamaya yönelik mevcut politikaların yetersizliği nedeniyle yüzyılın sonunda tüm insanlığın beşte birinden fazlasının hayati tehlike arz eden aşırı sıcaklıklara maruz kalmış olacağını ortaya koyuyor.

Yani her 0,1 derecelik ısınma ile yaklaşık 140 milyon insanın ölümcül sıcaklara maruz kalabilir.

İKİ MİLYARDAN FAZLA İNSAN GÖÇ EDEBİLİR

Geçen ay Nature Sustainability’de yayımlanan araştırmaya göre, Dünya’nın yüzey sıcaklığı, 2100 yılına kadar sanayileşme öncesi sıcaklıkların 2,7 derece üzerine çıkacak. Küresel nüfusun yüzde 22’sine denk gelen iki milyardan fazla insanı uygun iklim bölgelerinin dışına itecek.

Bu senaryoda ölümcül sıcaklıklarla karşı karşıya kalacak ülkelerin arasında, Hindistan (600 milyon), Nijerya (300 milyon), Endonezya (100 milyon), Filipinler (80 milyon) ve Pakistan (80 milyon) gibi kalabalık nüfusa sahip ülkeler yer alıyor.

Araştırmaya göre, küresel ısınmayı Paris İklim Anlaşması’nda belirlenen 1,5 derece hedefiyle sınırlandırılmasıyla, günümüzden 60-70 yıl sonra risk grubundaki insan sayısı 500 milyonun altına çekebilir. Bu sayı, gezegenimizde yaşayacağı öngörülen 9,5 milyar insanın yaklaşık yüzde beşine tekabUl ediyor.

Bugüne dek 1,2°C’nin biraz altında kaydedilen ısınma, halihazırda sıcak dalgalarının, kuraklıkların ve orman yangınlarının yoğunluğunu ve süresini artırarak, bunları fosil yakıtların ve ormanların yanmasıyla ortaya çıkan karbon kirliliğinin olmadığı bir senaryoda yaşanabileceklerin ötesine taşıdı.

Araştırmalara göre bu sıcaklık eşiğinde veya eşiğin üstündeki uzun süreli sıcakların, ölüm oranlarının artması, iş gücü verimimin düşmesi ve hasatların azalmasına ek olarak çatışmaların ve bulaşıcı hastalıkların artmasıyla büyük oranda ilintili.

Bu risklerin en büyüğünden biriyse, halihazırda karşılaştığımız bir felaket: Orman yangınları.

YANGIN SEZONU ARTIK DAHA ERKEN VE UZUN

Küresel ısınma nedeniyle “orman yangını sezonu” dünyanın neredeyse her bölgesinde artık daha erken başlıyor ve daha uzun sürüyor.

Dünyadaki ormanların izlenmesini sağlayan platform Global Forest Watch verilerine göre, dünyada 2001-2021 döneminde 318 milyon hektar ormanlık alan, yangınlar dahil çeşitli sebeplerle yok oldu.

Orman yangınları bu kaybın üçte birine (119 milyon hektar) yol açtı. En yüksek orman kaybının yaşandığı yıl ise 9,6 milyon hektar alanla 2016 olurken, 2021’de 9,3 milyon hektar orman alanı yangınlar nedeniyle kaybedildi. 2021’deki orman kaybının yüzde 37’si yangınlar nedeniyle yaşandı.

Türkiye’nin yüzölçümünün 78 milyon hektar olduğu düşünüldüğünde, 2001-2021 döneminde kaybedilen toplam ormanlık alanın Türkiye’nin yaklaşık 4 katı, yangınlar nedeniyle yok olan ormanların ise Türkiye’nin yaklaşık 2 katı büyüklüğünde olduğu görülüyor.

TÜRKİYE’DE ORMAN YANGINI SEZONU HAZİRAN’DA BAŞLIYOR

Türkiye’de 2001-2021 dönemindeki 537 bin hektarlık orman alanı kaybının 87,7 bin hektarlık kısmı yangınlar nedeniyle yaşandı.

Yangınların yol açtığı en fazla orman kaybı ise 27 bin hektar alanla 2021’de görüldü. 2021’deki toplam kaybın yüzde 34’ü yangınlardan kaynaklandı.

Global Forest Watch verilerine göre, Türkiye’de orman yangını sezonu, genellikle haziran ortasında başlıyor ve 19 hafta sürüyor.

Orman yangınlarında son yıllarda görülen hızlı artışın en temel nedeni olan küresel ısınma, yangınların Arktik, Kanada ve Rusya gibi alışılmışın dışında bölgelerde yaşanmasına yol açıyor.

BM: ORMAN YANGINLARI ARTACAK

ABD’nin güneybatısı veya Akdeniz gibi bölgelerde yangınların yoğun yaşandığı yaz dönemi “orman yangını sezonu” olarak nitelendirilirken, küresel ısınma nedeniyle orman yangını sezonu artık dünyanın neredeyse her bölgesinde daha erken başlıyor ve daha uzun sürüyor.

Birleşmiş Milletler, “orman yangınlarının sıklığının gelecek dönemde yüzde 50 artacağı” uyarısında bulunuyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx