Küçükçekmece’de polise ateş açınca öldürüldü

İstanbul’un Küçükçekmece ilçesi Tevfikbey Mahallesi Irmak Sokak’taki 4 katlı binanın 2’inci katında oturan evli ve 2 çocuk babası Oktay Yeşilırmak (22), konutta tek başına olduğu sırada pencereye çıkarak etrafa ateş etti.

Meslektaşları T.Ç.’nin konutunda konuk olan polisler Y.A, D.T ve M.M.Ş. sesler üzerine 112’ye ihbarda bulunarak, sokağa çıktı.

Polise ateş açınca vuruldu

Şüpheliyi uyaran polisler, Oktay Yeşilırmak’ın kendilerine hakikat ateş etmesi üzerine karşılık verdi.

Oktay Yeşilırmak, Y.A. isimli polis memuru tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.

Olay sırasında konutta Oktay Yeşilırmak’ın tek olduğu belirtildi.

6 hatadan kaydı çıktı

Kilitli kapının kırılarak içeriye girilmesiyle olayda kullanılan tabanca ve 58 fişek ile Yeşilırmak’ın tabancasından çıktığı bedellendirilen 8, polis memurlarının bulunduğu yerde ise 9 adet boş kovan bulundu.

Emniyetten yapılan açıklamada Oktay Yeşilırmak’ın dolandırıcılık, taammüden yaralama, genel güvenliğin tehlikeye sokulması ve çocuğun cinsel istismarı üzere cürümlerden 6 kaydı bulunduğu belirtildi.

Arbede çıktı

Bölgede polis takımları ile mahalle sakinleri ortasında yaşanan arbedenin akabinde olay yerine çok sayıda Çevik Kuvvet ve Özel Harekat polisleri sevk edildi.

Çevrede ağır güvenlik tedbiri alan takımlar, sokağa giriş ve çıkışı kapattı.

Otopsi yapılacak

Olay yeri inceleme takımlarının yaptığı çalışmaların akabinde hayatını kaybeden Yeşilırmak’ın cenazesi otopsi yapılmak üzere İsimli Tıp’a kaldırıldı.

DHA’nın haberine nazaran Oktay Yeşilırmak’ın otopsi süreçlerinin akabinde Başakşehir Kayabaşı Mezarlığı’na defnedileceği öğrenildi.

İstanbul Valiliği’nden açıklama

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Küçükçekmece ilçemizin Tevfikbey Mahallesi’nde bugün saat 00.30 sıralarında (O.Y) isimli vatandaşımızın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olayla ilgili yapılan incelemelerde: Vilayet Emniyet Müdürlüğü’nde misyonlu polis memurları Y.A., D.T. ve M.M.Ş.’nin meslektaşları T.Ç.’nin meskeninde konuk olarak bulundukları esnada, sokaktan silah ve arbede sesi geldiği, 112 Acil sınırını arayarak ihbar ettikleri, seslerin devam  etmesiyle dışarı çıkarak 2’nci kattaki meskenin penceresinden ateş eden şahsı uyardıkları, şahsın kendilerine gerçek ateş etmesi üzerine Y.A. polis memuru tarafından açılan  ateş sonucu O.Y. isimli şahsın hayatını kaybettiği anlaşılmıştır.

Olay sonrasında yapılan incelemede; O.Y. isimli şahsın dolandırıcılık, taammüden yaralama, genel güvenliğin tehlikeye sokulması ve çocuğun cinsel istismarı üzere kabahatlerden 6 adet kaydı bulunduğu, olay sırasında meskende kendisinden diğer kimse olmadığı, kilitli kapının kırılarak girilmesiyle olayda kullanılan 1 adet tabanca ve 58 fişek ile şahsın tabancasından çıktığı bedellendirilen 8, polis memurlarının bulunduğu yerde ise 9 adet boş kovan elde edilmiştir. Bahisle ilgili başlatılan tahkikat devam etmektedir.” denildi.

Baba, polisi suçladı

Hayatını kaybeden Oktay Yeşilırmak’ın babası Kemal Yeşilırmak, “Biz bugün gurbetten geldik. Onun iki tane çocuğu var. Çocuklarının kurbanını kesmeye gittik. Ailesiyle, biz de gittik. Kurbanımızı kestik. Konutumuza geldik. Çocuğum mutfakta, eşi çay yapıyormuş. O da camdan bakıyormuş. Mutfağın camından bakarken, buradan 3 tane sivil polis geçiyor. Geçerken, ‘Ne bakıyorsun bize’ diyor. Çocuğuma 2-3 yerden sıkıyorlar. Ben polisim diye kimse kimseyi vuramaz hatasız yere. Çocuğum vuruldu. Hastaneye yetiştirmek için çocuğumuzu biz alacaktık. Ancak 3 saat geçti, bize kapıyı açtırmadılar. Bizi tekmelediler. Çocuğumu hastaneye yetiştiremedim. Çocuğumu elimden aldılar.” dedi.

“1-2 duble rakı içmiş”

Yeşilırmak’ın yakını Kemal Çalışman ise “Oktay Yeşilırmak 1-2 duble rakı içmiş. Rakı içtiğinden ötürü havaya bir iki el ateş etti. O esnada oradan geçen polisler kendilerine ateş edildiğini düşünerek çocuğun kalbine ateş ediyorlar.” dedi.

“Bu mahallede her vakit silah sıkılıyordu”

Yeşilırmak’ın eşi Cansu Can da “Bu mahallede her vakit silah sıkılıyordu. Bugün ne olduysa polisler kocamı vurdu. Havaya 2-3 el sıktı diye polisler öldürmeye sıktı. Cansız vücuduna bile dokundurmadılar. Barikat kurdular buralara. Cenazemi bile verdiler. Hastaneye bile yetiştirmediler, yetiştirselerdi bu türlü olmazdı tahminen.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.