Kremlin’den Donetsk’te idam cezası verilen İngiliz askerler için davet

Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov, Donetsk idaresine “İngiltere’den gelen yansılara kulak vermesi” daveti yaptı. Reuters’e nazaran, Moskova’da bugünkü basın brifinginde gazetecilerin hususa ait soruları yanıtladı. Peskov, Donetsk idaresinin “İngiltere’den yapılan davetleri dinlemeye istekli olacağından emin olduğunu” söz etti.

‘AF İÇİN NEDEN YOK’

Donetsk idaresi başkanı ise İngiltere’den yapılan davetlere uymayacağının işaretlerini verdi. Rusya’nın resmi haber ajansı TASS’a nazaran, Donetsk Halk Cumhuriyeti (DPR) Lideri Denis Puşilin, gazetecilere yaptığı açıklamada, idam cezası verilen “paralı askerler” için bir af nedeni görmediğini söyledi. Puşilin, mahkeme kararına uyacağını belirterek “İşledikleri hataların tabiatı gereği onları affetme kararı almak için hiçbir neden ve münasebet görmüyorum” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Donetsk’te Yüksek Mahkeme’nin verdiği idam cezalarının ardından iki İngiliz askere verilen cezanın uygulanmaması için davet yapmıştı.

‘İDAM CEZASI ALAN FASLI ASKER UKRAYNA VATANDAŞI’

İngiliz askerlerle birlikte idam cezası alan Faslı asker Braham Saadoun’la ilgili ise rastgele bir türel irtibat sağlanamadığı belirtiliyor. Katar merkezli El Cezire kanalı, baba Tahar Saadoun’un Reuters haber ajansına gönderdiği bir e-mailde 21 yaşındaki oğlunun Ukrayna’ya havacılık teknolojisi eğitimi almaya gittiğini ve 2020 yılında Ukrayna vatandaşlığı aldığını aktardı.

İngiliz arkadaşlarının oğluna Ukrayna ordusuna katılması için yardım ettiğini belirten baba Saadoun, Donetsk’teki mahkeme kararıyla ilgili rastgele bir türel teşebbüs yürütümediklerini belirtti. Saadoun, “Biz aile olarak, türel bilgi alışverişinde bulunmak için avukatla bağlantı kuramamaktan muzdaribiz ve bu da bizim sıkıntımızı çoğaltıyor” açıklaması yaptı.

NE OLMUŞTU?

Rusya’nın Ukrayna’da en ağır hücumlarını gerçekleştirdiği güneydoğu liman kenti Mariupol’da Ukrayna ordusu mensupları İngiliz askerler 28 yaşındaki Aiden Aslin ve 48 yaşındaki Shaun Pinner çatışmalarda Rus birliklere esir düşmüştü. Rusya devlet televizyonu iki askeri yayına çıkararak takas davetlerine yer vermiş, ardından Donetsk’te mahkemede yargılanmalarına başlanmıştı.

İngiliz askerler, iki gün süren duruşmalarda yaptıkları savunmalarda muvazzaf asker olduklarını belirterek Cenevre kontratlarına uygun “savaş esiri” olarak yargılanmayı talep etmiş, mahkeme ise “paralı asker” suçlamasından üç askere de idam cezası vermişti. Donetsk’te idam cezaları “kurşuna dizme” formunda uygulanıyor. Rusya idaresi geçen ay Azovstal askerlerinin Donetsk’te yargılanmaya başlanacağını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.