Kahvaltıda kavurma mideyi yorar

Kurban Bayramı’nı sağlıklı geçirebilmek için yanlışsız beslenme epeyce değerli. Bilhassa diyabet, tansiyon ile kalp ve damar hastalığı olan bireylerin Kurban Bayramı’nda yeme-içme faaliyetlerine daha ihtimam göstermesi gerekiyor. Medicine Hospital’den Uzm. Dyt. Hafize Ögün Dudioğlu, bayram için beslenme tüyolarını paylaştı. Bayram sabahı hafif bir kahvaltı yapılmasını tavsiye eden Dudioğlu, “Kahvaltıda et kavurma, börek, sarma üzere yiyecekler yerine yumurta, peynir, zeytin, tam tahıllı ekmek yiyin. Aç karna et tüketimi midede hazımsızlığa yol açabilir” dedi.

Hafize Ögün Dudioğlu

ETİ ÖĞLEN VE AKŞAM TÜKETİN

Bayram etinin öğlen ve akşam yemeğinde yenilmesini öneren Dudioğlu, “Eti bol salata ile tüketmek daha faydalı. Demir, magnezyum, çinko ve fosfor kaynağı olan kırmızı ette porsiyon denetimi kaide. 6 yemek kaşığı et kavurma 1 porsiyon etli yemek yerine tüketilebilir” diye konuştu.

ZİYARETLERDE ÖLÇÜYÜ KAÇIRMAYIN

Dudioğlu kelamlarını şöyle sürdürdü: “Ziyaretlerde datalar ikramlıkların yavaş ve ölçülü tüketilmesi gerekiyor. Şekerli içecekler yerine su, maden suyu, ayran, cacık yemelisiniz. Börek-sarma üzere karbonhidrat yükü çok olan yiyecekleri çok seviyorsanız ve vazgeçemiyorsanız bu yiyecekleri öğlenden sonra orta öğüne dahil etmelisiniz. Diyabet, kalp rahatsızlığı ve yüksek tansiyonu olan şahıslar yemek yerken, mevcut tedavilerini bozmamaya uğraş etmeli. Mide ve bağırsak hastalığı olan bireyler kurban etlerini buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, tercihen haşlama yolu ile pişirerek tüketmeli. Porsiyon ölçüsünde çoka kaçılmaması epey kıymetli. Alınan kalorilerin bir kısmını yakmak için 30-45 dakikalık yürüyüş yapmak yahut günde 10 bin adım atmak, bayramda sıhhatimizi bozmamanın değerli kuralları ortasında yer alıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.