İsveç’teki göçmen merkezi Afgan ve Suriyeli erkeklerin “kışkırtılmasını” önlemek için Ukraynalı bayan mültecilerin şort giymesini yasakladı

Ukrayna’daki çatışmadan evvel, İsveç’e gelen mültecilerin çoğunluğunu Afganlar, Suriyeliler ve Iraklı erkekler oluşturuyordu. İsveç Radyosu’nun bildirdiğine nazaran, bu nedenle ülkenin güneyindeki Blekinge İlçesindeki Olofström kasabasındaki göçmen merkezine dönüştürülen Galaxen Otel’de yaşayan Ukraynalı bayan sığınmacılar katı bir kıyafet kuralına tabi tutuldu.

Habere nazaran, Ukraynalı bayan mültecilerden, karın bölgesini gösteren bluzlar, küçük etek ve şort giymemeleri istendi. Yetkililer tarafından yapılan resmi açıklamada, birebir otelde yaşayan “başka kültürlerden erkekleri kışkırtabileceği” belirtildi.

KARARA REAKSİYON GÖSTERİLDİ

Rusya’nın Ukrayna’ya taarruzlarının akabinde milyonlarca Ukraynalı mülteci diğer ülkelere göç etti.

Bu tedbir görünüşte bayanları korumak için tasarlanmış olsa da, insan hakları aktivisti Gitana Bengtsson, kıyafet yönetmeliğini şiddetle eleştirdi.

Bengtssoni. “Ukraynalı bayanlar buradaki İsveç’teki bayanlar üzere giyiniyor. Fahişe üzere görünmüyorlar. Otel müdürü, onur kırıcı bir formda beden kısımlarını gösteren açık kıyafetler giymemeleri gerektiğini söyledi” diye konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından bu yana milyonlarca Ukraynalı doğuya yanlışsız Rusya’ya ve batıya gerçek Avrupa’ya seyahat ederek ülkeyi terk etti.

İsveç, Göç Şurası’na nazaran, 37 binden fazla Ukraynalı İsveç’te sığınma talebinde bulundu. Çatışmadan evvel, İskandinav ülkesine sığınan sığınmacılar, çoğunlukla Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan gelen Müslümanlardı ve en büyük kümeleri Afganlar, Suriyeliler ve Iraklılar oluşturuyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.