İsveç: Terör örgütlerine yardım etmiyoruz

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının akabinde İsveç ve Finlandiya NATO’ya üyelik kararı aldı. Fakat İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini Türkiye veto etti. , “Parlamentolarında teröristler konuşuyor.” demişti. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik müracaatlarına ait istişareler Türkiye’de devam ederken, İsveç’ten mevzuya ait yeni bir açıklama geldi.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, bugün Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Charles Michel ile İsveç’in başşehri Stockholm’de ortak basın toplantısı düzenledi. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu konusunda Türkiye ile yaşanan uyuşmazlığa ait konuşan Andersson, “Türkiye ile görüşmeler şu anda sürüyor. Bu görüşmelerin devam etmesini bekliyoruz” dedi.

İsveçli diplomatların Ankara’da Türkiye’nin çekincelerini ve taleplerini görüşeceklerini tabir eden Andersson, “Bu listeyi inceleyip tartışacağız. Medyadaki haberlerde ve öteki yerlerden yapılan açıklamalarda meçhul olan şeyleri açıklığa kavuşturacağız” diye konuştu.

İsveç’in mali yardımlarının nereye gönderildiği ve silah satışlarıyla ilgili bilgilerin bu listeye dahil olduğuna işaret eden Andersson, “Kesinlikle terör örgütlerine para ya da silah göndermiyoruz” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.