İsrail’den İstanbul’da akın uyarısı: ‘En kısa müddette ayrılın’

İsrailli üst seviye yetkililer ellerinde İranlı casusların bu hafta sonunda İstanbul’da hücum düzenleyeceğine ait somut kanıtlar olduğunu ileri sürerek, akında İsrail vatandaşlarının kaçırılması yahut öldürülmesinin hedeflendiği ikazında bulundu. İsrail basınının üst seviye yetkililere dayandırdığı haberlere nazaran, İsrailli yetkililer vatandaşlarına İstanbul’dan en kısa müddette ayrılma tavsiyesinde bulundu. Yetkililer, ülkeden ayrılamayan vatandaşlarının da otel odalarında kalmalarını, kapılarını kilitlemelerini ve kapıyı tanımadıkları bireylere açmamalarını tavsiye etti.

İsrail merkezli gazete Haaretz’te yer alan haberde, taarruz hazırlığında olan hücre sayısının birden fazla olmasının, güvenlik güçlerinin akınları engelleme kabiliyetini azaltma ihtimalinden kelam ediliyor. Cuma günü Türkiye’deki muhtemel tehditlere ait bir toplantı düzenleyen İsrail güvenlik makamları, saldırganların amaçlarındaki şahıslara yerli yahut turist rehberi olarak yaklaşabileceği ihtimali üzerinde de durdu. İsrail basınına yansıyan bilgilere nazaran, Türkiye ve İsrail güvenlik güçleri cuma günü İstanbul sokaklarında saldırganları aradı. Türkiye ve İsrail istihbarat servislerinin, geniş bir İranlı casus ağının planladıkları akınları engellediklerine ait teyit edilmemiş raporlar kısa mühlet evvel basına yansımıştı.

Geçen Pazartesi günü İsrail, İstanbul için en yüksek seyahat ikazını yayınlamış ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid, İsrail vatandaşlarına Türkiye’ye seyahat etmekten kaçınmalarını tavsiye etmişti. İsrail Mayıs ayı sonunda da terör tehdidi altında bulunduğunu söz ettiği Türkiye’ye seyahat ihtarında bulunmuştu. Kelam konusu ikaz, İran Devlet Lideri İbrahim Reisi’nin, Tahran’da İhtilal Muhafızları mensubu Albay Seyyid Hüdai’nin öldürülmesinin akabinde misilleme tehdidinde bulunmasının akabinde gelmişti. İran, hücumdan İsrail ve ABD’yi sorumlu tutuyor. Türkiye’de yaklaşık 2 bin İsraillinin bulunduğu varsayım ediliyor. (DW Türkçe)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.