İngiliz hükümeti göçmenlere GPS takip aygıtı takacak

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, elektronik izleme denemesiyle, göçmenlerle tertipli temasın sürdürüleceği ve göçmenlik merkezlerinde kefaletle hür bırakılanların kaçının kaçtığına dair bilgi toplanacağı bildirildi.

GPS aygıtı takılan göçmenler, sokağa çıkma yasağına tabi tutulabilecek, muhakkak yerlerden men edilebilecek ve buna uymadıkları takdirde göçmenlerin gözaltına alınmaları yahut kovuşturulmaları kelam konusu olabilecek.

Pilot uygulamadan kaç kişinin etkileneceği şimdi muhakkak değil.

İngiltere Başbakanı Johnson, göçmenlere GPS uygulamasını savundu
İngiltere Başbakanı Boris Johnson da kelam konusu programı savunarak, ülkeye giren göçmenlerin sistemden kaybolmamasının değerli olduğu açıklamasında bulundu.

Johnson, İngiltere’nin “çok misafirperver bir ülke” olduğunu öne sürerek, “Bununla gurur duyuyorum lakin beşerler buraya yasa dışı yollardan geldiklerinde, maddeleri çiğnediklerinde bu ayrımı yapmamız kıymetli. Ruanda siyasetimizle yaptığımız şey bu.” tabirini kullandı.

“İngiliz hükümeti, savaş ve zulümden kaçan insanlara hatalı muamelesi yapıyor”

Mülteci Kurulu (Refugee Council) Lideri Enver Solomon ise bahse ait BBC’ye yaptığı açıklamada, İngiliz hükümetinin, savaş, kan ve zulümden kaçan insanlara hatalı muamelesi yapmasının “dehşet verici” olduğunu söyledi.

Solomon, “Bu acımasız ve cezalandırıcı yaklaşım, sadece çok savunmasız insanlara merhamet göstermemekle kalmaz, tıpkı vakitte, İngiltere’de umutsuzca güvenlik arayanları caydırmada da bu yaklaşımın hiçbir tesiri olmaz.” dedi.

Mülteci ve sığınmacılara yönelik dayanışma çalışmaları yürüten Care4Calais isimli yardım örgütünün kurucusu Clare Moseley de şunları kaydetti:

“Bence bu çok yakışıksız bir uygulama. Mülteciler genel olarak kaçmazlar. Kaçtıklarını gösteren hiçbir bilgi yok, asla yapmadılar. Sığınma talebinde bulunmak için buradalar, öyleyse neden yapsınlar? Hatalı değiller, mağdurlar. Hükümetin mültecileri hatalı sayması, temelde kurbanları suçlamaktan öteki bir şey değil.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.