HDP ittifaka ayarı verdi O ismi fazla parlatmayın, oy çıkmaz!

HDP Eş Genel Lideri Pervin Buldan da, Uygun Parti Genel Lideri Meral Akşener’in Cumhurbaşkanlığı adaylığına sıcak bakmadığını açıklamıştı.

Pervin Buldan, toplumsal paylaşım sitesinde yayınlanan “Zor Fakat Tekrar De Sor” isimli programa katıldı. Pervin Buldan, “Ben Meral Akşener’in Cumhurbaşkanlığı adaylığına çok sıcak bakmıyorum.

Çünkü; Türkiye yönetecek olan bayanın daha demokrat, daha bağımsız, daha özgürlükçü ve nitekim daha bir bayan olması gerekiyor. Ben Akşener’in siyasetine karışacak bir insan değilim, herkes kendi siyasetini yapar. Lakin durduğu çizginin ve idare anlayışının Cumhurbaşkanlığına çok uygun olmadığını düşünüyorum” sözlerini kullanmıştı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla Bağlantılar Dairesi Koordinatörü Volkan Memduh Gültekin’in; “Mansur Yavaş, ‘Selahattin Demirtaş’ı istiyoruz’ kelamına ‘İnşallah’ demedi” biçimindeki açıklaması HDP tarafından reaksiyonla karşılandı.

BEŞTAŞ: “YA, AYIP YA”

HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş; Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamasının “ayıp” olduğunu söyledi. Meral Danış Beştaş, şunları söyledi: “Ankara Büyükşehir Belediye Lideri çıkmış, Sevgili Demirtaş’ın özgür bırakılmasıyla ilgili ‘İnşallah demedim’ diye açıklama yaptırmış. Belediye basın-yayın ünitesine hem de. Ya, ayıp ya. En önemli hususlarda açıklama yapmayan bir belediye basın-yayın ünitesi ‘İnşallah’ karşısında açıklama yapma gereği duymuş.”

Beştaş, siyasetin cüret işi olduğunu argüman ederek şunları söyledi:

“Sevgili Demirtaş, Yüksekdağ, Kavala ve daha yüzlerce siyasetçi neden cezaevinde? İktidarın rehine siyaseti nedeniyle cezaevinde. Onları orada tutan siyasete karşı çıkmadan, karşı durmadan muhalif siyaset olmaz, olamaz. Şayet ‘İnşallah’ demekten bile imtina ediyorsanız iktidarın rehine siyasetinin yanında yer alıyorsunuz demektir. Maşallah size, hakikaten maşallah. Bu ikircikli, prensipsiz siyasetle Türkiye yol alamaz diyorum ve HDP uğraşıyla, dik duruşuyla, demokratik güçlerin direnişiyle mutlaka kararlılıkla yol alacaktır. ‘Verin bana yetkiyi’ yahut ‘Bize katılın’ demekle de olmaz. Ortak gayrete katılmakla, birlikte çabayı yürütmekle lakin rehine siyasetinin karşısında durulabilir.”

YİĞİTALP: “DESE NE OLUR, DEMESE NE OLUR”

HDP 25 ve 26. Periyot Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp de “Ankara Büyükşehir Belediyesi: Mansur Yavaş, ‘Selahattin Demirtaş’ı istiyoruz’ kelamına ‘İnşallah’ demedi” biçimindeki kelamlarını alıntılayarak şunları söyledi: “Kürdistan gerçeğini kabul etmeyen insanın İnşallah dememiş olmasının bir değeri var mı! Dese ne olur, demese ne olur..”

KAYNAK: SABAH / HARUN SEKMEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.