Güç krizindeki Avrupa kömür modeline dönüyor

Enerji krizinde olan Avrupa etrafa verdiği ziyanları nedeniyle uzun yılar tartışma konusu olan ve kapatılması etraf için bir ihtilal olarak nitelendirilen kömüre dayalı güce geri dönüyor. Birinci karar kıtanın iktisat lokomotifi olan Almanya’dan gelmişti.

Almanya İktisat Bakanı Robert Habeck, geçen hafta yaptığı açıklamada, elektrik üretiminde doğal gaz kullanımını sonlandıracaklarını belirterek, burada oluşacak açığı kömür kullanımıyla kapatmaya çalışacaklarını söylemişti. Almanya en kirletici fosil yakıt olan kömürün güç üretiminde kullanımını 2030’da büsbütün durdurmayı planlıyordu.

İkinci adımı ise Fransa atıyor. Fransa Güç Bakanlığı, ‘Ukrayna’daki gelişmeler ve güç pazarındaki gerilim’ yüzünden ülkenin doğusundaki Moselle kentindeki kömürle elektrik üreten Saint-Avold santralini gelecek kış tekrar devreye sokmayı planladığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Önümüzdeki kış muhtaçlık olduğu takdirde Saint-Avold tesisini çalıştırabilme imkanını elimizde tutmak istiyoruz” denildi.

TESİS 31 MARTTA KAPATILMIŞTI

Hükümet, 31 Mart’ta bu santrali büsbütün kapattığında, gerektiğinde ve gereksinim olduğunda tesisin tekrar açılabileceği iletisini vermişti. Açıklamada, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un global ısınmayla gayret kapsamında ülkedeki kömür santrallerini büsbütün kapatılması yolundaki taahhüdüne uyacağı yinelendi. Açıklamada, ülkede kömürle üretilen elektriğin, toplam elektrik kaynakları içinde yüzde 1’inin altında kalacağı teminatı verildi.

FRANSA’DA HALKA GÜÇ TÜKETİMİNİ AZALTMA ÇAĞRISI

Bu ortada Fransa’da 3 büyük güç şirketlerinden TotalEnergies, EDF ve Engie, Fransızlara güç tüketimlerini ‘derhal’ azaltma davetinde bulundu. TotalEnergies, EDF ve Engie şirketlerinin yöneticilerinin, Journal Du Dimanche gazetesinde yayımlanan ortak bildirisinde, Fransa dahil Avrupa güç sisteminde aylardır önemli meseleler yaşandığı, birtakım ülkelere hakikat Rus gazının boru çizgisiyle teslimatının önemli formda azaldığı ve Avrupa seviyesindeki gaz stoku bakımından alarm düzeyinin yüksek olduğu kaydedildi.

‘EN ÂLÂ GÜÇ, TÜKETİLMEYEN ENERJİ’

Bildiride, kimi Avrupa ülkelerinde halihazırda sert önlemler alınmasının yanı sıra iklim şartlarının ve kuraklığın hidrolik güç üretimine tesirine değinildi. “Bu problemlerin doğurduğu fiyat artışı toplumsal ve politik ahengimizi tehdit ediyor ve ailelerin alım gücünü çok fazla etkiliyor.” sözüne yer verilen bildiride, “en güzel gücün, tüketilmeyen enerji” olduğu vurgulandı.

Üç güç şirketinin yöneticileri bildiride, “Her birimizin, her tüketicinin, her şirketin davranışını değiştirmesi ve güç, elektrik, gaz ve petrol eserleri tüketimini derhal sınırlaması için farkındalığın yanı sıra toplu ve ferdi hareket davetinde bulunuyoruz.” sözü kullanıldı.

Bildiride, “Bu yaz harekete geçmek, gelecek kışa karşı daha hazırlıklı olmamızı ve bilhassa gaz rezervlerimizi müdafaamızı sağlayacaktır.” değerlendirmesine yer verilirken güç verimliliğine ait büyük program başlatılmasının ve ulusal seviyede israfla uğraşın gerekliliğine dikkat çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.