Gökyüzüne iyi bakın…Fransız Yeni Akımı’nın babaannesini görebilirsiniz… JR ve Agnes Varda’nın 55 yaş farka rağmen muhteşem uyumu

Pınar Saraçoğlu

Fransız fotoğrafçı ve sokak sanatçısı JR’ın, 2018 Mayıs ayında İstanbul’a geldi. Onu, Tarlabaşı ve Balat’ta gerçekleştirdiği ‘Şehrin Kırışıklıkları’ projesi kapsamındaki çarpıcı eserleriyle hatırlarsınız. Hatta çizdiği bir portre boyanarak kapatılmış, gelen tepkiler sosyal medyada gündem yaratmıştı.

55 YAŞ FARKA RAĞMEN ŞAŞIRTAN UYUM

“Ted Prize” ödüllü sanatçı JR, Fransız yönetmen Agnes Varda ile birlikte Mekânlar ve Yüzler adlı belgeseli yönetti. Mekânlar ve Yüzler içten, sıcak ve hiçbir şey söylemeden çok şey söylemeyi başaran bu etkileyici bir belgesel olarak tanımlandı. Aralarında 55 yaş olan iki sanatçının şaşırtan uyum ve sıcaklık beyaz perdeye olduğu gibi aktarılmayı başardı. Bu belgeselle birlikte kent hafızası, insan-doğa ilişkisi, tarih ve teknolojinin dönüşümü gibi konular gün yüzüne çıktı.

Agnes Varda ve JR

Benzerine az rastlanan belgeselde JR’ın karavanı ile köy köy dolaşarak insanların fotoğraflarını çektiler, onların hikayelerini dinlediler ve ortaya çıkan kareleri dev murallere (duvar resmi) dönüştürdüler. Tüm belgeseli sokaklardan çeşitli şeyleri toplayarak hayatta kalan insanları gözlemlemeye adayan Varda, kendi yaşam pratiğinde de ‘toplayıcılık’ fikrini uyguladı ve kalp şeklindeki patatesleri toplayıp onları bir rafta çürümeye bıraktı. Fransız Yeni Dalga akımının nadir kadın yönetmenlerinden olan Varda, her filminde kendi hayatını sorguladı ve ölümle yüzleşmeyi mutlaka vurguladı.

Agnes Varda ve JR

ÖLÜM ÜZERİNE ÇALIŞIP ÖLÜMSÜZLÜĞÜ ARADI

30 Mayıs 1928’de Belçika’da dünyaya gelen Varda’nın babası Anadolu göçmeni bir Rum, annesi ise Fransızdı. Fransız Yeni Dalga’sının annesi ya da büyükannesi olarak anılan Varda çift renkli saçları, insanın hafızasından silinmeyecek gülümsemesiyle hafızalara kazındı. Kanser hastalığı olan Varda, her filminde ölümle yüzleşti ve ölüm üzerine çalışırken ölümsüzlüğü aradı ve bunu başardı. Hayatını kaybetti ve hep ölümsüz olmak istedi. 2019 yılında vefat eden Varda’nın 30 Mayıs doğum günüydü ve JR bunu unutmayarak harika bir sürprizle Varda’yı kutladı. JR hazırladığı mekan Agnes Varda’ya balonlar bağladı ve onu gökyüzüne sonsuzluğa bıraktı.

JR’ın Varda’ya sürpriz doğum günü armağanı

JR sosyal medya hesabından “30 Mayıs 1928… Bugün her zaman senin doğum günün olacak… Bugün 95 yaşında oldun” diye not düşerek paylaştı. Agnes Varda şimdi kim bilir hangi gökyüzünde uçmaya devam ediyor… Hafızasında hala güzel görüntüler biriktirdiğine eminim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx