Gazeteci Mahmut Övür: Daha çok şey görebiliriz, GÜZEL Parti “susan devi” uyandırdı

  • CHP’li Gürsel Tekin, “HDP’ye bakanlık verilebileceğini” söyledi. Altılı masadan reaksiyonlar geldi. 
  • Yarkadaş’ın ihale tezleri sonrası YETERLİ Parti kabahat duyurusunda bulundu, Yarkadaş yeni açıklama yaptı.
  • Abdullah Gül’ün ismi adaylık için tekrar anılmaya başladı, Akşener’in istemediğini açıkça belirli ettiği Kılıçdaroğlu ise adaylığı bırakmaya niyetli değil.

Adaylık tartışması halihazırda devam eden Millet İttifakı, HDP’ye bakanlık kelamı ve davalık olan ihale arbedesi nedeniyle çatırdıyor. 

Sabah Gazetesi Müellifi Mahmut Övür, altılı masada başlayan arbedeyi kıymetlendirdi. 

“Kavga yeni başlıyor. Önümüzdeki günlerde çok farklı şeyler görebiliriz” diyen Övür, şu sözleri kullandı:

“Bunu fırsata dönüştürmek isteyenler de var. Ekrem İmamoğlu ve etrafı üzere… Lakin en süratli davranan, Uygun Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve yardımcıları oldu… Onlar işin nereye varacağından çok ‘Nasıl yararlanacağız?’ hesabı yaptılar.

Hemen Kılıçdaroğlu’nun adaylığını engellemek için harekete geçtiler ve ‘susan devi’ uyandırdılar.”

BARIŞ YARKADAŞ BİRİNCİ BELGEYİ AÇTI

Bir mühlet belge savaşlarının süreceğini ve İstanbul ile Ankara başta olmak üzere DÜZGÜN Parti’nin kurduğu bağların tek tek ortaya döküleceğini vurgulayan Övür, Barış Yarkadaş’ın açtığı birinci belge hakkında kullandığı şu sözleri hatırlattı: 

“Bir milletvekili, partisinin ittifak ortağı olduğu bir belediyeden ihale almamalı… İyi Parti’de Koray Aydın ve Yavuz Ağıralioğlu’na yakınlığıyla bilinen Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, 2021 yılının mart ayında sahibi olduğu Oğuz Ata Mimarlık Mühendislik firması aracılığıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden 107 milyon liralık ihale alıyor.”

İstanbul, Ankara ve Antalya dışında İzmir Belediyesi’nde çok tesirli konumlarda DÜZGÜN Partililer olduğunu vurgulayan Övür, “Bu durumdan CHP’liler uzun vakittir rahatsızdı fakat kimse sesini çıkaramıyordu. Tıpkı Tekin’in dediği üzere, ‘Süreç sağlıklı gitsin diye susuyoruz ama koyun değiliz.’ Demek ki susmasalar ortalık savaş alanına dönecek değerlendirmesinde bulundu. 

“CHP’LİLERLE MÜNASEBETİ SÜRÜYORSA ÇARŞI ÇOK KARIŞACAK”

Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal’ın Ankara’da içinde muhalefet partilerinin de olduğu bir “çete”den kelam ettiğini hatırlatan Övür şu sözleri kullandı: 

“Kimleri kastettiğini açıklamadı ama Mansur Yavaş’a övgüler düzerek bir ileti verdiği de açıktı. İpin ucu kime uzanır bilemem lakin Ankara’da nereye gitseniz, Yavaş’ı cumhurbaşkanı adayı yapmak için en çok efor harcayan isim olarak karşınıza DÜZGÜN Parti ABB Küme Başkanvekili Adnan Beker çıkıyor. Hatta Meral Akşener’in yüzünü Yavaş’a dönmesini sağlayan ismin de o olduğu söyleniyor. Bu ismi 90’ların siyaset kulislerinden hatırlıyorum; ‘Kömürcü Adnan’ olarak bilinirdi. Çok sayıda da CHP’li dostu var. Hâlâ o bağlantıları sürüyorsa çarşı çok karışacak demektir.

“ÜLKEYİ YÖNETEMEYECEKLERİ GREÇEĞİNİ ÇARPICI BİÇİMDE ORTAYA KOYDU”

6’lı masada hiçbir partinin tek başına sav sahibi olmadıklarının ve birbirlerine mahkum olduklarının, bunun yanında hepsinin birbirlerine tuzak kurma hesabında olduğunun altını çizen Mahmut Övür, yazısını şöyle noktaladı:

“Bu tablo aslında şaşırtan değil. Eski Türkiye’den hatta birçok AB ülkesinden biliyoruz, birkaç partili koalisyonların ömrü uzun sürmüyor ve eninde sonunda arbede çıkıyor. Bugün 6’lı masada yaşanan arbede, masanın dağılmasına yol açmasa bile mümkün bir iktidarda ülkeyi yönetemeyecekleri gerçeğini çarpıcı biçimde ortaya koyması açısından ders niteliğinde. Teorik olarak ne kadar anlatsanız da bu kadar tesirli olamazdı.

Daha şimdiden birbirlerini ihale yolsuzluğu ve kadrolaşmayla suçlayanların yarın ülke idaresinde arbede etmemeleri mümkün mü?

Bu hengame birilerini üzse de olacakları gösterdiği için milyonları sevindirmiştir.”

Haber7 vatandaşa sordu: HDP’ye bakanlık verilmeli mi?

KAYNAK: SABAH GAZETESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.