Gazeteci Atik, Demiral’ın ‘Ezan Türkçe okunsun’ dediği günü anlattı: Her şey soru karşılık kısmında yaşandı

Eski Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcısı Nusret Demiral, dün sabah geçirdiği kalp krizi sonucu öldü. Demiral, DGM devrinde verdiği kararlar ve baktığı davaların yanısıra, emeklilik sonrası siyasete başladığı MHP’deki süreciyle ilgili de yine gündeme geldi.

1995’teki seçimde MHP’den milletvekili adayı olan Demiral, seçim sürecinde “Ezan Türkçe okunsun” diyerek dikkatleri üzerine çekti. MHP o seçimde baraj altında kalınca idare, Demiral’ın bu çıkışının partiye ziyan verdiğini düşündü ve kendisini disiplin heyetine sevk etti. Bu görüşünü sonradan tekzip etse de, Demiral faal siyaseti bırakmak zorunda kaldı.

Demiral’ın “Ezan Türkçe okunsun” teklifini Türkiye’ye duyuran haberi yapan gazeteci Fatih Atik, toplumsal medya hesabından o gün yaşananları şöyle anlattı:

“Nusret Demiral… İsmi, Devlet Güvenlik Mahkemeleri’yle özdeşleşen başsavcı Nusret Demiral, geçirdiği kalp krizi sonrası ömrünü yitirdi. O devir Ankara’da gazetecilik yapan herkes onun ismini bilir. TBMM’de Kürtçe yemin eden DEP’liler için idam cezası istemişti.

Demiral’ın vefatını duyunca ‘Ezan Türkçe Okunsun’ açıklamasını Türkiye’ye duyuran haberi yaptığım günü hatırladım.

İhlas haber ajansında mesleğe yeni başladığım periyottu. Gittiğimiz haberde hem muhabirlik hem de kameramanlık yapıyorduk. Seçimlere 1 ay kadar vardı, Nusret Demiral ODTÜ’de öğrencilere konferans verecekti. Salona gidip kamerayı kurup oturdum.

Konferans sakin ilerliyor Nusret Demiral fikirlerini anlatıyordu, not alıyordum. Her şey soru yanıt kısmında yaşandı.

Art sıralarda oturan kırmızı kazaklı bir öğrenci ‘Ezanın Türkçe okunması konusunda ne düşünüyorsunuz?’ diye sordu. Nusret Demiral, ‘Sadettin Kaynak ne hoş bestelemiş ‘Tanrı uludur, İlah uludur’ diye. Ezan Türkçe okunmalı’ dedi.

O kelamları kaydettikten sonra konferans benim için sona ermişti. Çabucak kamerayı toplayıp ofise döndüm. Merhum İHA Temsilcimiz Hakkı Aldoğan’a imgeleri izlettim Kendisi de ülkücü kökenliydi. Haberi tereddütsüz servis etti ‘Ezan Türkçe Okunsun’ kelamlarıyla Türkiye çalkalandı.

Nusret Demiral, ‘Ezanın Türkçe okunmasını’ istemişti. Haber tüm TV ve gazetelerde yayınlandı. O vakit MHP Genel Merkezi Kızılırmak sokaktaydı, MHP’liler birkaç yüz metre aradaki bizim ofisi basmıştı. Ortalıkta görünmeyim diye birkaç gün müsaade verdiler.

Nihayetinde 1995 seçimlerinde MHP baraj altı kaldı. Merhum Alpaslan Türkeş, Nusret Demiral’ı ihraç etmişti. Nusret Demiral’ın vefatını duyunca o günü hatırladım. Bu da genç bir gazetecinin yaptığı haberle Türk siyasetinde istikrarları değiştirdiği ana dair bir anekdot oldu.”

(HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.