Fransa’da hijyen önerisi: Duş yerine tuvaletten sonra bölgesel paklık

Fransa’da yaşanan kuraklığın artacağı telaşı ile gerek hükümet gerekse medya organları aracılığı tasarruf davetleri yapılıyor.

Su kasvetinin üst düzeyde olması nedeniyle, paklık alışkanlıklarının değiştirilmesine yönelik teklifler de günden güne artıyor.

Kamuoyu Araştırma Enstitüsü’nün (IFOP) araştırmasına nazaran, Fransızların yüzde 76’sı günde en az bir sefer tam duş aldığını, bu oranın Avrupa ülkelerinin toplamında yüzde 71 olduğunu ortaya koydu.

AA’nın haberine nazaran; uzmanlar ise her gün yıkanmak yerine tuvalet sonrası, ‘taharet’ üzere gerektiğinde bedenin birtakım bölgelerinin günlük olarak yıkanmasının kâfi olacağı teklifinde bulunuyor.

Öte yandan ülkede yaşanan kuraklık nedeniyle hükümet yetkilileri ve medya organları sık sık halka güç ve su kullanımında iktisada riayet edilmesi ve tasarruf yapılması daveti yapıyor.

Parmak ortaları üzere birtakım bölgelerin yıkanması yeterli

BFMTV’nin araştırma üzerine dermatologların görüşlerine başvurduğu habere nazaran, Fransızlar koronavirüs ile hijyen konusunda ilerleme kaydetmiş üzere görünse de hala paklık konusunu tam çözmüş değil.

İnsan derisi, ince partikül, kirlilik, ultraviyole üzere dış etmenlere karşı kalkan görevi görürken, su ve yağdan oluşan cildin hidrolipidik katmanının aşınması bakterilere karşı zayıf düşmesine yol açıyor.

Dermatolog Laurence Netter, her gün yıkanmaya gerek olmadığını belirterek, günlük paklık gerektiren parmak ortaları üzere fazla bakteri barındıran birtakım bölgelerin yıkanmasının kâfi olacağını aktardı.

‘Aşırı cilt paklığı, derinin istikrarını bozar’

Diğer bir dermatolog Marie Jourdan da hijyen eksikliği enfeksiyon riskine yol açsa da çok cilt temizliğinin derinin istikrarını bozduğuna, cildi aşındırdığına ve egzamaya sebep olduğuna dikkati çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.