Filistin’den İsrail’in adımlarına reaksiyon: Büyük bir patlamanın işareti

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Filistin hükümetinin haftalık kabine toplantısında yaptığı konuşmada, İsrail‘in uygulamalarını eleştirerek, “İsrail dünyaya Filistin Yönetimi’nin pozisyonunu güçlendirmek istediğini sav ediyor. Yaptığı ise Filistin İdaresi’ni yok etmek ve kurumlarına ziyan vermek için daima bir efor içinde olmaktır” dedi.

Muhammed Iştiyye, Filistin idaresinin işgalin sona ermesini istediğini vurgulayarak, “İsrail’e dayanaklarını istemediğimizi, ulusal haklarımızı istediğimizi, bu işgalin sona ermesini, milletlerarası meşruiyetin hakim olmasını ve milletlerarası hukukun hakem olmasını istediğimizi söylüyoruz” diye konuştu.

Iştiyye, Oslo Anlaşması‘nın 29. yıl dönümünün yarın olduğunu hatırlatan ve İsrail’in bu muahededen “geriye hiçbir şey bırakmadığını” lisana getirerek, “Zira İsrail, bu muahedenin kararlarının birçoklarını kaldırdığı ve yerle bir etti, siyasi, ekonomik ve coğrafik tarafını ortadan kaldırdı” tabirini kullandı.

‘BÜYÜK BİR PATLAMANIN İŞARETİ’

Iştiyye, İsrail askerlerinin sık sık baskınlar düzenlediği Batı Şeria’da tırmanan gerginliğe de dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“İsrail’in alanda artırdığı gerginlik, İsrail’in seçim propagandası olarak çeşitli siyasi partilerle beslediği büyük bir patlamanın işaretinden öteki bir şey değil. Bu partiler seçildiğinde bu aksiyonlar resmi hükümet siyaseti haline gelecek.”

Iştiyye ayrıyeten, İsrail’in tansiyonu artırmaya neden olan aksiyonlarını, “programlı öldürmeler, sistematik yerleşimci sömürgeciliği, Mescid-i Aksa’ya ve (el-Halil’deki) İbrahim Camii’ne yönelik baskınlar, Filistinlilerin topraklarına el konulması, günlük ömürlerinin baskı altına alınması, Filistin kentlerinin merkezine girişler ve tekrarlanan ataklar ile İsrail’in günübirlik kışkırtmaları” formunda sıralayarak, “Siyasi bir ufkun yokluğunun ardına saklanmak, dünyanın Ukrayna ile meşgul olması ve İsrail’de seçimlere gidilmesi bu hataların perdesi olamaz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.