Eklem kireçlenmeleri tehlike yaratıyor

Araştırmalar, dünyadaki yetişkinlerin dörtte birinin günlük aktiviteyi sınırlayan kas ve iskelet sistemi problemleriyle gayret ettiğini gösteriyor.

Eklem kireçlenmeleri de bu problemler ortasında birinci sıralarda yer alıyor.

Dünyadaki her 7 tabip, muayenesinden birinin kas ve iskelet sistemi problemleriyle alakalı olduğunu belirtiliyor.

Yaşam konforunu elinden alabiliyor

Yaş almanın yanı sıra çok kilo, hareketsizlik ve bilinçsiz spora bağlı olarak gelişen eklem kireçlenmeleri, her yaştan insanın ömür konforunu elinden alabiliyor.

Her türlü sıhhat sıkıntısında olduğu üzere eklem kireçlenmelerinde de erken teşhisin değerine dikkat çeken uzmanlar, şiddetli ağrılar, eklemlerden ses gelmesi, eklemlerde tıkırtı hissi, günlük aktivite sırasında takılma ya da kilitlenme üzere sıkıntılar yaşandığında bir uzmana başvurulması gerektiği konusunda uyarıyor.

Ağrı 3 günden fazla sürüyorsa dikkat

3 günden fazla süren ağrılar için endişelenilmesi gerektiğini DHA’ya anlatan Kızılay Kağıthane Hastanesi hekimlerinden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Hakkı Yıldırım, “Bu ağrılar da aylarca süren ve giderek şiddetini artıran dayanılmaz ağrıların öncüsü olabilir. Yaş almaya bağlı olarak oluşan eklem kireçlenmeleri ansızın ortaya çıkabilir, yavaş bir biçimde sinsice ilerleyebilir ya da travmaya bağlı olarak gelişebilir.

Pek çok hastalıkta olduğu üzere eklem kireçlenmelerinde de erken teşhisin büyük bir ehemmiyeti bulunuyor. Bedenin eklem bölgelerinde oluşan ağrıların sesine kulak vererek eklem esirgeyici cerrahiye başvurmak, ömür konforunun sürdürülebilirliği açısından epey kritik.” dedi.

Açık ameliyatlar tarihe karışıyor

Eklem bölgelerinde oluşan kireçlenmelerin kıkırdak dokuda önemli hasarlar yarattığını kaydeden Yıldırım, “Hasarlı kıkırdak doku, rastgele bir teşebbüs yapılmazsa iyileşmez. Eklem gözetici cerrahi, kıkırdak hasarlarının daha da ilerlemesini pürüzler. İleri teknolojiler sayesinde bu çeşit hasarlar açık ameliyata gerek kalmadan kapalı metot dediğimiz artroskopi süreci uyguluyoruz.

Fiberoptik aygıtlar kullanarak hasarlı dokuyu görüntüleyip tedavi edebiliyoruz. Epey yüksek bir muvaffakiyet oranına sahip bu sistem, ağrısız bir tedavi olarak hastaların kısa müddette toplumsal hayatlarına devam etmesine imkan tanıyor.” diye belirtti.

İleri dereceli aşınmalarda protez tedavisi uygulanıyor

Eklemleri ileri derecede aşınan hastalara protez tedavisi uygulandığını belirten Yıldırım,

Ancak bu cins meselelerin tedavisinin alanında uzman hekimler tarafından ileri teknolojiler kullanılarak yapılması gerekiyor. Eklem patolojisinin taraf verdiği tedavi sırasında deneyimli bir ortopedist birden çok süreci birebir anda yaparak hastaları 2. bir operasyon ihtimalinden kurtarabiliyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.