e Bordro nedir, nasıl alınır? e Bordro sorgulama e Devlet ile nasıl yapılır?

Maaş bordrosunda T.C. kimlik numaranız, isminiz, soyadınız, SGK sicil numaranız, vergi numaranız ve imzanız yer bulunur. Aldığınız net ve brüt maaş, sigorta prim ödemeniz, maaşınızdaki kesintiler üzere e Bodroda görülebilir. e Bordro, personellerin tek tek bilgilerinin olduğu fiyat hesap pusulası formunda ve işletmenin bütününü kısım bölüm yahut toplu olarak gösteren listeler formunda olur.

e Bordro sorgulması e Devlet kapısı üzerinden yapılabiliyor lakin yalnızca devlet memurları hem bordro sorgulama hem de bordro doğrulama sürecinden faydalanabiliyor. Özel bölümde çalışanlar ve 4C yahut farklı biçimde kontratlı olarak çalışan memurlar e Bordro sisteminden yararlanamıyor. e bordro maaş sorgulama sayesinde, maaş kesintisi ve ek ödemeleri görüntüleyebilirsiniz. İşte ayrıntılar…

E BORDRO SORGULAMA

E BORDRO NASIL ALINIR?

E Devlet sistemi içerisinde yer alan e bordro uygulaması sayesinde maaş bordroları internet üzerinden sorgulanabilmektedir. Fakat bu hizmetten yalnızca devlet memurları yararlanabilmektedir. Özel bölümde çalışanlar ve 4C yahut farklı formda kontratlı olarak çalışan memurlar bu sistemden yararlanamaz. E bordro maaş sorgulama ile ilgili yapılması gerekenler şu formdadır:

2. Açılan ekranda e-Devlet Şifresi, e-İmza, Taşınabilir İmza, T.C. Kimlik Kartı yahut İnternet Bankacılığı seçeneklerinden rastgele birini kullanarak sisteme geçiş yapabilirsiniz.

3. Şayet e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak isterseniz ise; belirtilen alanlara T.C. Kimlik Numaranızı ve e-Devlet şifrenizi yazın. Akabinde altı taraftakiler alan “Sisteme Giriş Yap” butonunu kullanın.

4. Sisteme giriş yapıp e-Hizmetler kısmından yahut üstte bulunan arama kısmından yararlanmak istediğiniz hizmetin ismini girin.

6. İsterseniz maaş bordronuzu yeniden tıpkı sayfada yer alan “Yazdır” butonu yardımıyla yazdırabilirsiniz.

ÖZEL KESİMDE MAAŞ BORDROSU ÇIKARMA İŞLEMİ

Özel dalda çalışanlar maaş bordrosu alabilmek için çalıştıkları kurumun İnsan Kaynakları departmanına başvurarak maaş bordrolarını elde edebilir. Memurlar bordro sorgulamalarını E devlet üzerinden yapabilir. Sistem üzerinden geçmişe yönelik maaş bilgisi de görüntülenebilir.

MAAŞ BORDROSUNDA HANGİ BİLGİLER MÜELLİF?

– Ferdî bilgiler( İsim,soyad, TC kimlik numarası, sicil numarası)
– İşe giriş ve çıkış tarihi
– Brüt ücret
– Çalışan gün sayısı
– Aylık kazanç
– Başka gelirler
– Toplam kazanç
– Prime temel kazanç
– SGK primi
– İşsizlik sigortası primi
– Gelir vergisi matrahından düşülecek tutarlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.