Dünya ‘zafer’ Akşener ‘taviz’ dedi

NATO Başkanlar Doruğu’na mesken sahipliği yapan İspanya’nın başşehri Madrid’de kritik bir mutabakata imzalar atıldı. Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasında, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in de katıldığı dörtlü görüşme gerçekleştirildi.

ANLAŞMA BÜYÜK YANKI UYANDIRDI

Anlaşma sonrası, kelam konusu İskandinav ülkelerindeki terör örgütünün faaliyetlerine müsaade verilmemesi, silah ambargolarının kaldırılması ve iade taleplerinin acilen yerine getirilmesi üzere unsurların yer aldığı bildiri üzerinde muahede sağlandı. Dünya basınından çeşitli gazeteler ve medya kuruluşları, İsveç ve Finlandiya’ya NATO yolunu açan kritik bildiriye geniş yer ayırdı. Mutabakat Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zaferi olarak yorumlandı.

“ÜLKEMİZİN VERDİĞİ TAVİZDİR”

Ancak muhalefet, Türkiye’nin bu diplomatik muvaffakiyetinden rahatsız oldu. ÂLÂ Parti Genel Lideri Meral Akşener partisinin küme toplantısında konuştu. Akşener, NATO-Türkiye-İsveç-Finlandiya ortasında imzalanan mutabakatı eleştirirken, “İktidarın attığı bu imza ülkemizin çıkarlarıyla bağdaşmayan bir ödündür. Üçlü düzenek İsveç ve Finlandiya NATO üyesi olduktan sonra devreye girecek. Bu türlü durumlara Sayın Erdoğan ve arkadaşlarının imza attığı öbür mutabakatlara da şahit olduk. Aldanmak ve aldatılmak sıradan alışkanlıkları olsa da bu Türk milleti için kabul edilebilir değildir” dedi.

“GURURUM İNCİNDİ” DEMİŞTİ

İYİ Parti Erzurum Milletvekili Muhammet Naci Cinisli, memorandumu eleştirirken, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti milletvekilini geçin bir vatandaşı olarak gururum incindi, bu kadar kolay olmamalıydı. Her seferinde Türkiye’nin kelamının kıymetini bu kadar küçültmeyin lütfen; ayıptır, günahtır, yazıktır” kelamlarını sarf etmişti. CHP Küme Başkanvekili Engin Altay ise, iktidarın dış siyasette, telaffuzlarına uygun hareket etmediğini öne sürerek, “Aylarca Türkiye’ye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda içeride hamaset çekip sonra Madrid’e gidip Biden ile yüz yüze gelince buna ‘evet’ denilmesini çok sağlıklı bulmuyoruz. Şayet bir muahede yapılmışsa Sayın Kurtulmuş gelsin, bizce mahsuru yok, Meclis’i bilgilendirsin. Ne kelam alındı, ne taahhütte bulunuldu? Bilmiyoruz. Aylarca efelenildi, Madrid’de bir anda kuzu kesildi” ifadelerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.