Donetsk’te yargılanan iki İngiliz askere idam cezası

Ukrayna’nın doğusundaki liman kenti Mariupol’da savaşırken esir düşen iki İngiliz asker, Rusya yanlısı Donetsk idaresine bağlı bölgede kurulan mahkeme tarafından vefat cezasına mahkûm edildi.

İngiliz basınının Rus haber ajanslarından aktardığı bilgilere nazaran, İngiltere ordusunun eski bir subayı olan 48 yaşındaki Shaun Pinner ve Ukrayna ordusundan 28 yaşındaki İngiliz asker Aiden Aslin “yabancı paralı askerler” olarak yargılanırken terör suçlamasıyla idam cezasına çarptırıldı. Buna nazaran, Ukrayna birliklerine katılan Faslı öğrenci Saaudun Brahim’e de tıpkı ceza verildi.

The Telegraph’ın aktardığına nazaran, Donetsk’te kurulan mahkemede üç kişinin yargılanmasına salı günü başlandı. Mahkeme salonunda bir kafes içerisinde tutularak yargılanan askerlerle ilgili karar bugün açıklandı. İki İngiliz askere de “paralı asker” suçlaması yapıldı.

The Guardian’a nazaran, İngiliz askerler Ukrayna deniz piyadelerinde savaşan muvazzaf asker oldukları ve bu nedenle Cenevre savaş esirleri kontratına uygun yargılanma talep ederken mahkeme ise “yabancı paralı askerler” suçlaması yönelterek bu talebi reddetti, idam cezası kararını açıkladı. Kelam konusu karar, Rusya’nın Ukrayna’ya akınlarının başladığı 24 Şubat’tan bu yana bir birinci niteliğinde. İngiltere hükümetinden ise mevzuya ait şimdi açıklama yapılmadı.

RUS ASKERE ÖMÜR UZUNLUĞU MAHPUS CEZASI VERİLMİŞTİ

Ukrayna’nın başşehri Kiev’de ise geçen ay görülen davada 21 yaşındaki Rus asker Vadim Shishimarin, Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Chupakhivka köyünde 62 yaşındaki Oleksandr Shelipov’u öldürmekten hatalı bulunarak ömür uzunluğu mahpus cezasına çaptırılmıştı. Rusya yanlısı Donetsk idaresi başkanı, Azovstal’dan tahliye edilen askerlerin mahkemeye çıkarılacağını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.