Dini başkanlardan Joe Biden’a İran daveti: Nükleer muahedeye dön

ABD’de 25 dini önder, ortak açıklama yaptı.

Başkan Joe Biden’a yapılan davette, İran ile 2015 Nükleer Mutabakatı’na tekrar dönülmesi istendi.

“Derin telaş duyuyoruz”

Ulusal Mevzuat Dostları Komitesi (FCLN) öncülüğündeki küme tarafından yapılan açıklamada, “İran ile ABD ortasında müzakerelerin çöküşün eşiğinde olduğunu, savaş ve nükleer silahların yayılması riskini artırdığını öne süren son haberlerden derin kaygı duyuyoruz.” sözüne yer verildi.

“Orta Doğu’da barış istikrar için zafer olur”

Anlaşmaya geri dönüşün “Orta Doğu’da barış, diplomasi ve istikrar için kıymetli bir zafer olacağı” savunulan açıklamada, buna ek olarak yaptırımların hafifletilmesi karşılığında İran’ın nükleer programını durduracağı öne sürüldü.

Açıklamanın, kimi Yahudi önderler de dahil birden fazla Hristiyan başkanlardan oluşan geniş bir koalisyon tarafından imzalandığı bilgisi paylaşıldı.

İran ile nükleer müzakereler

İran ile 2015’te imzalanan nükleer muahedenin tekrar tam manasıyla uygulanmasını sağlama ve ABD’nin muahedeye dönüşünün ele alındığı nükleer görüşmeler, Rusya, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere ve İran’dan üst seviye temsilcilerin iştirakiyle Avusturya’nın başşehri Viyana’da devam ediyordu.

AA’nın haberine nazaran, eski ABD Lideri Donald Trump periyodunda 2018’de muahededen tek taraflı çekilen Washington ise AB aracılığıyla görüşmelere dolaylı iştirak sağlıyordu.

Tahran: ABD tüm yaptırımları kaldırsın

Washington, Tahran’ın mutabakattaki taahhütlerine geri dönmesini isterken, İran nükleer mutabakattan ayrılan taraf olarak öncelikle ABD’nin muahedeye dönerek tüm yaptırımları kaldırmasını ve muahededen tekrar ayrılmayacağına dair teminat vermesini talep ediyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.