Dermatologlar Açıkladı: Yüz Temizliğinde Doğru Sandığımız Ama Yanlış Olan Uygulamalar

Cilt temizliği herkes için önemli bir noktada yer alıyor. Dermatologlar yüz yıkamayla ilgili bilinmesi gereken açıklamalarda bulundular. Cilt temizliğinize önem veriyorsanız dermatologlara kulak vermenizde fayda var. Yüzünüzü yıkarken yanlış uygulamalardan uzak durmanız gerekiyor. Insider’in haberine göre yüz yıkamayla ilgili bilmeniz gerekenlere gelin hep birlikte bakalım.

‘Bu içerikten alışveriş yapmaya karar verirseniz, Onedio sayfadaki bağlantılardan gelir elde edebilir.”

“Satıcılardan kaynaklanan sorunlardan, Onedio sorumlu değildir.”

“Fiyatlar değişiklik gösterebilir.”

Aranızda yüzünüzü duşta yıkamamalısınız diyenler vardır. Fakat kurul onaylı bir dermatolog olan Shasa Hu, bunun tam tersini söylüyor.

Shasa Hu: ”Bazıları yüzünüzü yıkamanın duş rutininizin bir parçası olmaması gerektiğini düşünsede, dikkatli olduğunuz sürece iyi bir şey olabilir. Yüzünüzü duşta yıkadığınızda, duştan gelen ılık buhar daha derin pul pul dökülmeyi teşvik eder ve gözenekleri açar. Kavurucu sıcak su veya sert sabunlar kullanmadığınız sürece, duşta yüzünüzü yıkamak size zaman kazandırır, su tasarrufu sağlar ve cildinizi dinlenmeye hazırlamak için daha derin bir temizlik sağlar.” diyor

Yüzünüzü her zaman günde 2 kez yıkıyorsanız cildinize zarar veriyor olabilirsiniz. Bu noktada New York City merkezli dermatolog Hadley King, cilt tipiniz ve neyi yıkamak istediğinizin önemli olduğu üzerinde duruyor.

Hadley King, yüzünüzün günde iki kez yıkanması gerekip gerekmediğinin cilt tipinize ve hangi bölgeyi yıkamanız gerektiğine bağlı olarak değişebileceğini söylüyor. Bu noktada kuru mu yoksa yağlı mı cildiniz olduğu önem taşıyor. Kuru ve hassas bir cilde sahipseniz akşamları bir defa yıkamanız cilt sağlığınız için çok daha iyi olacaktır ancak yağlı bir cilde sahipseniz günde iki defa yıkamanız gerekebilir. Bazı durumlarda da cildinizi iki defa yıkamak durumunda kalabilirsiniz. Örneğin terli bir antrenman yaptıysanız, ağır bir makyaj yaptıysanız ve kalıntı bırakan gece cilt ürünleri kullandıysanız. King: ”Cildinizde kalıntı bırakan gece ürünleri kullanıyorsanız, muhtemelen sabahları da yüzünüzü temizlemek isteyeceksiniz” diyor.

Dermatolog ve klinik cilt bakım markası DERMAdoctor’ın kurucusu Audrey Kunin: ”Acı yoksa kazanç da yoktur” sözünün cilt bakımı için geçerli olmadığını söyledi. Ürünlerinizi kullanırken hemen sonrasında gelen gerginlik veya yanma hissi ürünün etkili olduğu anlamına gelmiyor.

Audrey Kunin: ”Cilt bakım bileşenleri tarafından cilt yandığında veya tahriş olduğunda, cildin koruyucu asit örtüsünü bozar, bu da daha fazla cilt hassasiyetine ve hatta cilt enfeksiyonuna yol açabilir” diyor. Bu konu hakkında Hu’nun görüşüyse, ”bazı asitler ve reçeteli retinoidler, cilt buna alışana kadar hafif bir yanma hissi veya soyulma reaksiyonu verebilir” şeklinde. Aynı zamanda ”genel olarak, hücresel döngü aktif bileşen tarafından yeniden dengelendikçe bu septomlar azalır.” sözleriyle cilt temizliği hakkında yorumda bulunuyor. Cildinizin bir ürüne karşı verdiği tepkinin normal olup olmadığından emin olamıyorsanız kullanmaya devam etmeden önce bir dermatoloğa başvurmanız gereklidir.

New York City merkezli bir dermatolog olan Rachel Nazarian, yüzünüzü sabun ve suyla yıkamanın zararlı ve yetersiz olduğundan bahsetti.

Rachel Nazarian cilt bakımıyla ilgili ”Normal sabun, normal şeyleri temizlemek içindir. Cildiniz normal değildir. Geleneksek sabunlar ciltteki doğal yağı soyar; cildinizin pH’ını bozar, cilt bariyerine zarar verir. Bu da kuruluğa ve tahrişe neden olabilir. Bunun yerine, cildinizi derinlemesine temizleyen ve benzersiz teninize hitap eden nazik bir temizleyici ile yıkayın” diyor.

Kuru bir cilde sahipseniz buradaki yüz temizleme jeline bakabilirsiniz.

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz buradaki yüz temizleme jeline bakabilirsiniz.

Hu’ya göre bir bez veya mekanik cihazlarla ovma, cilt yüzeyindeki yağı veya makyaj polimelerini aşındırmaz. Derin bir temizleme yapmak isterken cildinize büyük zararlar verebilirsiniz.

Hu, Insider’a: ” Zamanla, cildiniz agresif mekanik pul pul dökülmeye daha fazla yağ üreterek yanıt verir, bu da tıkanmaya neden olabilir. Bu genellikle daha sonra bir kısır döngü haline gelir” dedi ve ekledi ”fırçalamanız gerekiyorsa, yumuşak bir muslin bezi veya nazik peeling yapan bir temizleyici kullanın” tavsiyelerinde bulundu.

Dermatolojik olarak kanıtlanmış, besleyici bir peelingine ne derseniz? İşte burada!

King’e göre temiz bir cilt bakımı sivilceleri önlemeye yardımcı olsa da sivilcelerin oluşumlarını tamamen yok etmez. Genetik ve hormonlar gibi başka faktörler de akneye neden olabilir.

King’e göre; ‘Yağlı bir cildiniz varsa ve akneye yatkınsanız, o zaman evet, yüzünüzü düzenli olarak yıkamazsanız gözenekleriniz daha fazla tıkanabilir ve sivilceler çıkabilir. Fakat özellikle yağlı veya akne eğilimli değilseniz, yüzünüzü her gün yıkamamanın sivilceye neden olma olasılığı çok yüksek değil.”

Cilt bakımına düşkün insanların sık sık duyduğu yüzünüzü kurutmak için havlu kullanmamalısınız söylemi de doğru değil.

King, ovmadan nazikçe kurularsanız yüzünüzde temiz bir bez kullanmanın sakıncalı olmadığını belirtirken yüzünüzü sert dokulu ve kirli bez ile kurutmanın sakıncalı olabileceğini ekliyor.

Yumuşacık havluyu da buraya bıraktım!

Yüzünüzü yıkamadan önce makyajınızı temizlemeniz gerekiyor. Hu, cilt bakım rutininizin ilk adımı olarak makyaj temizlemeyi şiddetle tavsiye ediyor.

Hu, gece rutininizin ilk adımı olarak makyajınızı çıkarmanın çok önemli olduğunu da söylüyor.

Makyajınızı çıkarmanız için kullanacağınız micellar suyu buraya bıraktım.

Nazarian, makyajı çıkarmak gece rutininizin ilk adımı olsa da, özellikle makyaj temizleme mendili kullanıyorsanız tek adım bu olmamalı diyor.

Nazarian’a göre; ”Temizlik mendilleri, büyük miktarda bakteri, kir ve yağı temizler ancak aynı zamanda geride bir kalıntı izi bırakır. Bu, postansiyel olarak sivilceye ve özellikle göz kapakları ve kirpiklerin çevresinde enfeksiyonlu bezlere yol açabilir. Uygun yüz temizliği, tamamen temizlemek için su bazlı bir durulama gerektirir.”

Makyaj temizleme mendilini de buraya bırakıyorum.

Hu, elleriniz kirli görünmese veya kirli hissetmeseniz bile yüzünüze dokunmadan önce yıkamanın her zaman en iyisi olacağını söylüyor.

Günlük aktivelerinizi yaparken farkında olmadan bir çok yere dokunuyorsunuz. Sık sık kullandığınız ellerinizin üzerinde bakteri ve kimyasallar özellikle egzamaya eğilimli kişilerde cilt ve göz tahrişine veya enfeksiyona neden olabilir. 

Nemlendirici sıvı sabuna da buradan bir bakın derim.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir