CNN International, Rize çayını yazdı

Rize, Türkiye’de çay üretiminin en çok yapıldığı yer olarak öne çıkıyor.

Günlük hayatın vazgeçilmezi olan çay, ABD basınına bahis oldu.

CNN International, “Niye bu ülke başkalarından daha çok çay içiyor” başlıklı haberinde, Çayeli ilçesindeki çay tarımından bahsetti.

Rize’nin çay tarlaları ABD basınında

İlçeye bağlı Haremtepe köyünden fotoğraflara yer verilerek, “Haremtepe, uçsuz bucaksız yeşil okyanusla çevrili bir adaya benziyor: yemyeşil, çalılık sıralar halindeki çay tarlaları” tabirlerine yer verildi.

Üreticilerin dik yamaçlarda çay topladığı belirtilerek, “Çay, olağanda yalnızca ekvator bölgelerinde yetiştirilebilir. Lakin bölgenin mikrokliması, bol güneş ve yağmur, çayın burada gelişebileceği manasına geliyor.” denildi.

“Abdülhamid döneminde imparatorluğun dört bir yanına çay dikilirdi”

Çayın tarihi seyahatinden da kelam edilen haberde, “1876’dan 1909’a kadar Osmanlı padişahı olan 2’nci Abdülhamid devrinde, imparatorluğun dört bir yanına çay dikilirdi.” notuna yer verildi.

İngilizler ve Çinlilerin çay konusunda daha fazla dikkat çekebileceği, lakin Türkiye’nin, kimi kestirimlere nazaran dünyadaki kişi başına en yüksek tüketime sahip olduğu belirtildi.

Çayın nasıl demlenir ve içilir

Ortalama bir Türk, yılda dört kilogram yaprak tüketiyor. Milletlerarası Çay Komitesi’ne nazaran, bu, yılda 85 milyon insanın günde dört bardak içmesine eşit.

Çayın demlenmesinden, “Çaydanlık ismi verilen semaver şekli bir kapta demlenen siyah çay, çoklukla sistemli aralıklarla küçük, lale halindeki (ince belli) bardaklardan yudumlanır.” ifadesi kullanıldı.

Dünya çayının yüzde 10’unu üretiyorlar

Aynı haberde, “Çay tüketimi bir yemek keyfi olduğu kadar, birebir vakitte toplumsal bir aktivite. Toplumdaki tüm insanları bir ortada tutan bir yapıştırıcı üzere. Çay içmek, Türk kültürüyle iç içedir.” bilgisi paylaşıldı.

Verilere işaret edilerek, Türkiye’nin dünya çayının yüzde 10’unu ürettiği ve kelam konusu eserden geçen yıl 275 bin ton işlendiği anlatıldı. Çayın birçoklarının yurt içinde tüketildiği kaydedildi.

“Çaysız yaşamak hayat değil”

Türk çayının büyümeye ve yeni taraflarda gelişmeye devam ettiği, buna karşın insanları bir ortaya getirme yeteneğinin de sürdüğü vurgulandı.

Rize kent merkezinde, içinde çarşısı, seyir terası ve müzesi bulunan dev çay bardağı biçiminde, 30 metre yüksekliğinde bir yapının inşa edildiği de anımsatılarak, “Çaysız yaşamak hayat değil.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.