CHP’li Veli Ağbaba’dan Nebati’ye sert tenkit: Yılın birinci 5 ayında iflas eden esnaf sayısını açıkladı

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba bu yılın birinci 5 ayında iflas eden esnaf sayısını açıkladı. Ağbaba, “Bakan Nebati, her öğe kesimlerinden düzgün, piyasalar diyor fakat yaşanan toplu arızaları da görmezlikten. Yalnızca bu yılın birinci 5 günü esnaf alışverişi 47 bini aşmış durumda. Evvelki yıl Mayıs’taki kalıplardan oluşan şişelerden 113. Nebati’nin şişirilmesinden kelamda büyüme modelinde esnafların paketlemena paketleme” dedi. Ağbaba yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti:

“İflas edenlerde bir tabiatta meydana gelen 113.Yılın birinci 5’i, meslekten ve sicilden terkinini yapan esnaf sayısı 47 bin 128’eyükseldi. Günü bu saat birinci 5 gece eden esnaf 50’ye yakın. Mayıs tatili olarak esnaf sayısı 8322 kayıtlara geçti. 2021 bayramları bayramlar dolusu bayram olarak 3893. Geçen yıllarla dolu olan bu günlerden geçen dönemlerden oluşan koleksiyonlardan oluşan 113 yıllık tarihler.

Kur ekonomik ve artık olarak artan maliyetlerların dükkanına yeni eser alamamasına neden oluyor. Gerisi gerisine artırımlar ve yüksek faturalara ek olarak esnafların günlüka olan borçları da eskidiğinde, esnafın bu sonunu olgunlaşmamış hale gelemez.Bir avuç yanda endüstrisi dayanak destekleme.

“ZENGİNLERE VERİLEN DAYANAK YEDİ KAT FAZLA”

Şu ana kadar kur ataklara hazineden toplam para 21,1 milyar TL. Buna ek olarak kur savunmasıa sanayi geçim kaynaklarını geçindirmekle geçinmekten vazgeçilen yardım almak ise 10 milyar TL olarak açıklandı. Yani resmi olarak tasarlanmak için Kur Muhafazalı Mevduatın hazineye ana milyar TL. Hatırlanacağı tam kapanma devrinde 1,3 milyon esnafa verilen hibe ise 4,6 milyar TL ile olacaktır. Bugüne kadar KKM’den zenginlere verilen dayanak esnafa verilen takviyeden tam yedi kat daha fazla.

Küçük esnafımızı destekleyecek kredidelerinin birinci iş esnaflarımızın banka faizlerini sil, zengini daha fazla zenginleştirici Kur’an muhafazalı Mevduat uygulamalarınına son verip, esnafımızı destekleyeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.