CHP’li Bedirhanoğlu: Helalleşme daveti Van’da karşılık buldu

VAN – CHP’li 248 belediye lideri Van’da bir ortaya geldi. Alana inen belediye liderleri gün boyunca kentte yaşayanların meselelerini dinledi, partinin çalışmalarını anlattı.

CHP’nin Van’da gerçekleşen çalıştayına mesken sahipliği yapan CHP Van Vilayet Lideri Seracettin Bedirhanoğlu, partisinin vilayetteki çalışmalarını anlattı, CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “helalleşme” davetinin Van’daki yankılarını kıymetlendirdi.

‘SON 20 YILDA BÖLGEDE YOKTUK’

CHP Van Vilayet Lideri Bedirhanoğlu’nun, çalıştayın kent için ehemmiyetinden yaşanan sıkıntılara, oy maksatlarından Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığına Kürt seçmenlerin reaksiyonlarına kadar yönelttiğimiz sorulara karşılıkları şu halde oldu:

Van CHP’li belediye liderlerini ağırladı. Bu aktiflik Van için neden bu kadar değerli?

Van nitekim hem tarihi hem doğal hoşlukları olan hem de stratejik noktada bulunan bir kent. Bu kent için geçmişten bugüne farklı medeniyetlere, kavimlere mesken sahipliği yapmış. Zira, pozisyonu itibariyle geniş bir coğrafyaya hitap ediyor. Bu saha her bölümden siyasi partinin ve görüşün kendini görmek isteyeceği bir yerdir. Van’da son 20 yıla kadara bölgede hâkim olan iki kutuplu yapıdan hariç partiler vardı. CHP’de burada hem vekil hem de belediye olarak temsil ediliyordu. Ancak son 20 yılda bölgede nitekim yoktuk. Yani varlık gösteremiyorduk.

‘KENT BUNU ÇOK UYGUN SAHİPLENDİ’

Lakin parti genel merkezimiz tarafından hem vilayetimize hem de bölgemize yönelik önemli ve olumlu adımlar atıldı. Bu da nihayetinde vilayetimizin üstündeki o meyyit toprağını atmasına sebep oldu. Van için de tarihi bir toplantı oldu. Cumhuriyet tarihinden bu yana böylesi büyük bir tertip lokal idareler manasında olmamıştı. O yüzden kent bunu çok yeterli sahiplendi. İktidarın bütün engellemelerine karşın çok hoş bir tertip yaptık.

‘CHP BU PAZAR SEÇİM OLACAKMIŞ ÜZERE ÇALIŞIYOR’

İktidar kanadı seçim için 2023 yılını işaret ediyor. CHP Van’da seçime nasıl hazırlanıyor? Neler yapıyorsunuz?

CHP güya bu pazar seçim olacakmış üzere çalışıyor. Önemli, özverili ve prensipli çalışıyoruz. Sonuç odaklı çalışmalar yapıp olumlu sonuçlar almak istiyoruz. Bilhassa partimizi Van’da çok daha fazla görünür kılmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken bölgenin olumlu manada en sürpriz sonucunu alan vilayet olmak istiyoruz. Seçim için sandık güvenliği başta olmak üzere pek çok bahse yoğunlaştık. Bu seçimde bilhassa sandık güvenliğinin her zamankinden çok daha kıymetli olduğunu düşünüyoruz.

‘YÜZDE 10 ÖNCELİKLİ MAKSADIMIZ OLACAK’

Son genel seçimlerde CHP’nin Van’da aldığı oy oranı yüzde 3 düzeylerinde. Oy gayeniz nedir?

Olağan bu oran hakikaten Van üzere metropol bir kente yakışmıyor. Yani geçmişte tekraren milletvekili temsiliyeti olmuş burada. Biz tabi çalışmaları bir bütün görüyoruz hem genel siyasetin seyri hem genel merkez çalışmalarımız hem de bizim mahallî çalışmalarımız bu oy oranını belirleyecek. Lakin hakikaten söylem ettiğiniz oy oranının kat be kat üstünde oy alacağız. Yani yüzde 10 ve üzeri öncelikli gayemiz olacak. Çok büyük bir kusur ve eksiklik olmazsa Van’dan vekil çıkaracağız. Bunu da duygusal bir formda değil gerçek bilgiler üzerinden söylüyorum.

‘EN FAZLA ŞİKÂYET KAYYIM İDARESİ, EKONOMİK KRİZ’

Alanda çalışmalar üretiyorsunuz. Van özelinde seçmen ne istiyor? En fazla şikâyet edilen hususlar neler?

Alanda yurttaşlara temas etmeye çalışıyoruz. Yani biz de varız, ümitsizliğe kapılmayın bu kent için çalışabiliriz, sizlerin sıkıntılarını lisana getirebiliriz ve en değerlisi tahlil bulabiliriz diyoruz. En fazla şikâyet edilen mevzular adaletin olmayışı, işsizlik, haksızlık ve hukuksuzluklar, kayyım idaresi ve ekonomik krizin derin yaraları diyebiliriz.

‘VAN’DA HELALLEŞME KARŞILIK BULDU’

Cumhurbaşkanlığı seçimi için CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konuşuluyor. Kılıçdaroğlu’nun helalleşme daveti kentte nasıl karşılık buldu? Mümkün bir adaylıkta dayanak nasıl olur? Bilhassa Kürt seçmen Kılıçdaroğlu’na karşı nasıl bir yaklaşım benimsiyor?

Helalleşme çok kıymetli bir kavram ve hakikaten beşerler bu davetteki sıcaklığı ve samimiyeti hissetti. Kentimizde de bu davet karşılık buldu gerçek manada. Yani sahiden beşerler bu değişim dönüşümü görüyor. Muhtemel bir adaylıkta genel liderimiz önemli manada takviye görür. Bununla ilgili yurttaşlarımızın çok tereddütlerinin olduğunu düşünmüyorum. Kürt, Türk seçmen diye ayırmamak gerekiyor bence. Ülkede hak, hukuk, adalet sorunu var ve bu sorun herkesi etkiliyor. Genel liderimiz da bu bahiste samimi telaffuzlarla yurttaşlara tahlil teklifleri sunuyor. Bence bu teklifler seçmende karşılık buluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.