CHP’den Erdoğan’ın sorularına karşılık

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’na yönelttiği sorulara CHP’den çok sert cevap geldi.

CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Lider Yardımcısı Onursal Adıgüzel ve Genel Lider Danışmanı, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ile birlikte Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Özkoç burada, AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın küme toplantısında CHP önderine yönelttiği soruları yanıtladı.

Erdoğan ve kurmaylarının bugüne kadar CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yönelttiği tek bir soruya karşılık vermediğine dikkati çeken Özkoç, Erdoğan’ın sorularına yönelik yanıtlarını özetle şöyle sıraladı:
karabük escort

“BÜTÜN TERÖR ÖRGÜTLERİNİ LANETLEDİK, LANETLİYORUZ”

 “1) PKK’dan YPG’ye, bölücü terör örgütünü bütün ögeleriyle, siyasi uzantılarıyla birlikte en şiddetli formda lanetliyor musun, lanetlemiyor musun? 

Karşılık: PKK yahut YPG dahil olmak üzere bütün terör örgütlerini lanetledik, lanetliyoruz. Lakin biz de sana soruyoruz. Bu soruyu soran sen; PKK terör örgütü Abdullah Öcalan’la birlikte masaya oturan, ‘Abdullah Öcalan’ın kardeşinin kırmızı bültenle arandığını bilmiyordum’ diye oy istemek için televizyonlara çıkartan Tayyip Erdoğan mısın, değil misin? Kandil ile masaya oturan Tayyip Erdoğan mısın, değil misin? Habur hudut kapısından binlerce PKK’lıyı yurtiçine alan, valilere ve kaymakamlara “dokunmayın” diyen Recep Tayyip Erdoğan mı bu türlü bir soruyu soruyor, biz de onun karşılığını bekliyoruz.

2) Türkiye’nin PKK ve YPG’ye karşı yürüttüğü hudut ötesi harekatları destekliyor musunuz?

Cevap: Ordumuzun ve emniyet teşkilatımızın terörle uğraşta yaptıkları bütün çabayı sonuna kadar destekliyoruz. Lakin sana soru soruyoruz: Tezkerede ‘yabancı güçleri Türkiye’nin içine alacağım’ diyerek, bu maddeyi ekletmekteki niyetin neydi? Yabancı güçlerin ne şartta olursa olsun Türkiye topraklarına girmelerini asla istemiyoruz.

“DEVLET SİYASETLERİNDEN YANAYIZ, ANCAK SEN DEVLET DEĞİLSİN”

3) NATO üyesi tartışmalarında, kendi devletinin izlediği siyasetten yana mısın, değil misin?

Cevap: Devletin siyasetlerinden sonuna kadar yanayız lakin sen devlet değilsin. Senin istikrarsız siyasetlerinin büsbütün karşısındayız.

4) Türkiye’nin, Akdeniz ve Ege’de verdiği ulusal gayrette ülkenin safında mısın? 

Cevap: O ulusal uğraşın başkanlarından bir tanesiyiz. Bülent Ecevit’in bütün dağlara ismini yazdırdığı ve sembol haline geldiği çaba, o çabadır. Fakat sen Ege adaları silahlanıyorken, gemimize Yunan subayları çıkıp bayrağımızı indirtmeye çalışıyorken, neredeydin? Ne yapıyordun? Hangi görevdeydin?

 “ÜLKEYİ İFLASA SÜRÜKLEYEN SAÇMA İKTİSAT POLİTİKANI DESTEKLEMİYORUZ”

5) Dünyanın yaşadığı krizin ekonomik boyutunun ülkemize tesirlerine karşı sürdürdüğümüz uğraşa ilkesel seviyede dayanak veriyor musun? 

Karşılık: Çok komik sorular soruyorsun fakat biz tekrar de karşılık verelim. Senin Türkiye’yi iflasa sürükleyen saçma sapan, akıl almaz ekonomik sistemlerinin hiçbir adedine dayanak vermiyoruz. Muhakkak lakin muhakkak desteklemiyoruz.

“SİYASETİ BIRAKACAK MISIN?”

6) Mahkeme kararlarıyla palavra olduğu tescillenmiş argümanları kenara bırakıp, siyaseti ülkenin adil çıkarları üzerinden yürütecek yürütmeye var mı?

Karşılık: Mahkeme kararlarıyla senin aile bireylerinin, eniştenin, oğlunun, yakınlarının vergi kaçırmak için Man Adası’nda bir şirket kurduğu tescillendi. Mahkeme kararıyla doğrulandı. ‘Belgeler uydurma, hakikat çıkarsa siyaseti bırakacağım’ dedin. Artık verdiğin kelamı tutacak kadar onurlu olup olmadığını sana soruyoruz. Siyaseti bırakacak mısın, bırakmayacak mısın?

“ERDOĞAN EVVEL PARTİSİNDEKİ AHLAKSIZLIKLARLA İLGİLİ NE YAPTI ONU AÇIKLASIN”

7) Siyasi stratejilerini kendi partisinin mensuplarıyla belirlemeye yönelecek mi, yönelmeyecek mi? 

Cevap: Bu soruyu soran kişi, Trump istediği için rahibi Amerika’ya teslim eden Recep Tayyip Erdoğan mı? ‘Obama’yla görüştük, Obama istediği için Suriye’ye giriyoruz’ diyen Recep Tayyip Erdoğan mı? merak ediyoruz.

8) Bu toprakların tüm pahaları, sembolleriyle asil bir devletin evladı üzere hareket etmeyi kabul ediyor mu?

Cevap: Tekrar ediyorum bu soruyu soran, Andımızı kaldırtan Recep Tayyip Erdoğan mı? Bu soruyu soran kişi, Suriye’de Süleyman Şah Türbesi’ni, yani yurtdışındaki biricik toprağımızı YPG ve PKK terör örgütüyle kaçırtan Tayyip Erdoğan mı? Bunu bilmek istiyoruz.

9) Partisi içinde her türlü terör örgüt destekçisi ve tecavüzcüyü tasfiye etmeyi düşünüyor mu?

Cevap: Erdoğan, aynaya baktığında bu bahsettiği yansımayı görebiliyor mu merak ediyoruz. Partisinin uyuşturucudan, fuhuşa, ahlaki hatalara kadar medyada ve kamuoyunda gündem olan bireyleriyle ilgili bugüne kadar ne yaptığını yanıtını evvel versin.

“SEN CUMHURBAŞKANI ADAYI MISIN, DEĞİL MİSİN EVVEL ONU SÖYLE”

10) Yüreği yetip, 2023’te cumhurbaşkanı adayı olacak mı, olmayacak mı?

Karşılık: Neden korkuyorsun Recep Tayyip Erdoğan? Kimin aday olacağını neden bu kadar merak ediyorsun?

Biz sana bir soru soralım: Evvel sen, cumhurbaşkanlığına aday mısın, değil misin? Desene: ‘Ben cumhurbaşkanlığına adayım, Kılıçdaroğlu sen de aday mısın?’. Bunu bu türlü soramıyorsun. Sen nabız yoklamasını koltuk değnekçin olan bir siyasi partiye yaptırtıyorsun, araştırıyorsun. Senin ne yapıp ne yapmayacağını söylemeye cüretin yok lakin 6’lı masanın, yani her türlü siyaseti bir tarafa bırakıp, milletin geleceği için bir ortaya gelen, mukadderat birlikteliği yapan 6’lı masanın cumhurbaşkanı adayı muhakkak ve hazır. Sen ‘seçimi şu gün yapıyoruz, iki ay sonra yapıyoruz, üç ay sonra yapıyoruz’ de, biz adayımızı açıklayacağız. O vakit kim aday konusunda ne kadar ciddiymiş ve seni yerle bir edecek olan aday kimmiş, o gün görürsün.”

“CESARETİN VARSA KILIÇDAROĞLU’NUN KARŞISINA ÇIK”

Engin Özkoç şahsen Erdoğan’a seslenerek;

“*Bu soruları kendi kümesinde, seni alkışlayanların, şakşakçıların huzurunda sormak kolaycılık. Bu soruların karşılığını nitekim merak ediyorsan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin önderi Kemal Kılıçdaroğlu’yla karşı karşıya gel, kendisinin yüzüne sor.

*Kılıçdaroğlu sana tekraren dedi ki: ‘Gel… A Haber’de mi istiyorsun? CNN Türk’te mi istiyorsun, TRT’de mi istiyorsun; hangi kanalı istiyorsan, hangi sunucuyu istiyorsan gel.

*Sormak istediğin soruları bana sor birazcık hamasetin varsa, nitekim ana muhalefet partisinin önderinin karşısına geçip de bu soruları sormaya hamasetin varsa, gel’ dedi. Artık bir sefer daha onun küme başkanvekili olarak ben, bütün televizyonların karşısında ve milletimizin huzurunda tekrar ediyorum: Hangi sorunun karşılığını merak ediyorsan, istediğin televizyonda Kemal Kılıçdaroğlu’yla birlikte çık. Hodri meydan Recep Tayyip Erdoğan!”

“DAVALARLA SİYASETİ, BASINI, MİLLETİ SUSTURMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Özkoç, bu tablo karşısında iktidarın davalar yoluyla siyaseti, basını, milleti susturmaya çalıştığını belirterek, gündemdeki davalara ait özetle şu bilgiyi verdi:

*Genel Liderimiz 21 Nisan 2019’da Çubuk’ta linç teşebbüsüyle karşı karşıya kaldı. Sorumlusu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dur. Neden? ‘Şehit cenazelerine Cumhuriyet Halk Partilileri almayın’ diyecek kadar gözü kör, direk Recep Tayyip Erdoğan’ın tetikçiliğini yapan bir telaffuzda bulundu.

*Böylece halkı kin ve düşmanlığa karşı kışkırttı. Linç teşebbüsü meydana geldi. Pekala, ne oldu? Mahkeme ne karar verdi? Hiçbiri cezaevinde kalmayacak, hepsi elini kolunu sallayıp, dışarıda dolaşacak. Türkiye’deki siyaset neden bu kadar aşağılara çekildi diyorsanız, sebebi AKP iktidarıdır, Recep Tayyip Erdoğan’dır.

*İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu 2013-2014’te attığı tweetler yüzünden yargılandı. İstanbul’daki başarısı hazmedilemedi, kendisine 5 yıl ceza verildi, siyaset yapma yasağı getirildi. Neden korkuyorsunuz örgütlerimizden? Gerçekleri haykırdıkları için. Ne yaptılar da bunları, onların başına getiriyorsunuz? Size muhalefet ettikleri için lakin asla susmayacağız, milletimiz için uğraşa devam edeceğiz.

“POLİTİKA YOK, DEVA YOK, YALNIZCA TEHDİT VAR”

*İstanbul Büyükşehir Belediye Liderimiz Ekrem İmamoğlu, Soylu kendisine ‘ahmak’ dediği için ‘Asıl ahmaklar İstanbul seçimini iptal edenlerdir’ karşılığını verdi. Bundan ötürü 5 yılla yargılanıyor, siyaset yapma yasağı getirilmeye çalışılıyor. Neden? İstanbul’u aldık, hazmedemiyorlar. Milletimize, büyükşehir belediyelerimiz çok büyük hizmetler yapıyor, hazmedemiyorlar.

*Büyük kentlerde ve Türkiye’nin birçok vilayetinde Cumhuriyet Halk Partisi birinci parti. Onun için hazmedemiyorlar ve müdahale etmeye çalışıyorlar. Yıldırabilirler mi? Asla yıldıramayacaklar, devam edeceğiz. Dün iki milletvekili, Seyahat Direnişinin yıldönümünde afiş asmak istedi. Tartaklandılar, telefonları suya atıldı. Milletvekillerine karşı yapılan bu fütursuz harekete karşı Süleyman Soylu, ‘yapanları ödüllendireceğim’ dedi.

*Devletin emniyet teşkilatı, muhalefeti susturmak için kullanılıyor. Bahçeli demiş ki Genel Liderimize: ‘Koğuşta yer beğen’. Siyaset yok, siyaset yok, ‘ekonomiyi şöyle düzelteceğiz’ yok; tehdit var… Diyorlar ki, ‘size mahpusa atarız, zindanlara atarız, sizi sustururuz’ diyorlar. Hiçbir tehditten korkmuyoruz. Bizim milletimize yaptığımız çabanın diyeti ölümse mevt, zindansa zindan; ne gerekiyorsa milletimiz için yapmaya devam edeceğiz.

ALKOL VE SİGARA ARTIRIMLARI

Erdoğan’ın bugün sigara ve alkol kullanan vatandaşlara yönelik “aç ve sefiller lakin hala almaya devam ediyorlar” formundaki kelamlarını eleştiren Özkoç, bu tabloyu, AKP’nin çaresizliği olarak kıymetlendirdi.

Demokrasi için, ülkenin aydınlık geleceği için 6 siyasi partinin yukarda birleştiğini, halkın da tabanda birleşmesi gerektiği lisana getiren Özkoç, şunları söyledi:

“Bu tablo, AKP’nin çaresizliği arkadaşlar. Bütün bunların son bulması için bir deva var. Deva milletimiz… Biz üstte farklı siyasi partiler, kendi siyasi tercihlerimizi bir kenara bırakarak Türkiye’nin geleceği için, çocuklarımızın geleceği için bir ortaya geldik. Kendi siyasetimiz kıymetli değil, milletimizin ve ülkemizin geleceği kıymetlidir dedik, bir ortaya geldik ve bir masada buluştuk. Bu ucube sistemle, bu baskıcı sistemle sonuna kadar çaba kararı aldık”

“DEZENFORMASYONLA DEĞİL MUHALEFETLE MÜCARDELE TEKLİFİ”

Kamuoyunda sansür yasası olarak bilinen Basın Kanunu’nda değişiklik teklifine ait değerlendirmede bulunan CHP Genel Lider Yardımcısı Onursal Adıgüzel, teklife ait şunları kaydetti:

*Dezenformasyon problemi çok kıymetli. Biz dezenformasyon sıkıntısını önemsiyoruz lakin vatandaşın söz özgürlüğünü, haber alma özgürlüğünü, internete erişim özgürlüğünü de savunmak durumundayız. Tanımlamaların yanlışsız yapılması gerekiyor.

*Teklifin, 29’uncu hususunda halkı tasaya sevk etmekten 3 yıla kadar mahpus söylemi var. Bu, şu mu demek? Şayet bir vatandaşımız ormanlar yanıyor, ‘devlet nerede?’ dediği vakit dezenformasyon yapmış mı olacak? Orman yangınına dikkat çekip, ormanlarımızı kurtarmış mı olacak? “128 milyar dolar nerede?” diyen bir vatandaşımız Hazine’nin varlığına sahip mı çıkmış olacak, yoksa dezenformasyon ile cezalandırılacak mı?

*3 yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırmaya mı çalışılacak? Türkiye’de bağımsız olmayan, iktidarın tesiri altında olan BTK’ya sınırsız yetkiler veriliyor, istediği bilgiyi talep etme yetkisi veriliyor. Bunun da Türkiye’de yeni bir skandalın önünü açma ihtimali çok yüksek.

“HALKIN HABER ALMA HAKKINA SALDIRI”

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan da yaptığı değerlendirmede, Basın Kanunu Teklifi’nin basın özgürlüğüne ve demokrasiye ziyan vereceğini vurguladı.

Özkan, toplantıyı takip eden basın mensuplarına seslenerek, şunları söyledi: “Bu yasa, özgürlüklerimize karşı bir sansür maddesidir, medyaya karşı çok hunharca bir hücumdur. Özgürlüklerimize, haber alma özgürlüğümüze, sizin çalışma nizamınıza karşı dehşetli bir hücumdur. Buna karşı Türk milletini takviyeye çağırıyoruz. Diyoruz ki: Bu maddeyi hazırlayanlara telefonla ulaşın, maille ulaşın; gelin, konuşun, bunu geri çekmelerini, bu hususları ortadan kaldırmalarını sağlayalım. Zira demokrasimiz ziyan görecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.