Caz ve breakdans, Kapıağası Yakup Ağa Hamamı’nın etkileyici atmosferinde bir ortaya geldi

Şu sıralar Red Bull Türkiye’nin internet sitesi ve toplumsal medya hesaplarından izlenebilen görüntü projesinde cazla breakdansın birlikteliğine şahit oluyoruz. Üstelik özel bir yerde. İki isim İstanbul Samatya’da bulunan Kapıağası Yakup Ağa Hamamı’nın etkileyici görselliği ve akustiğinde, doğaçlama bir formda yapılan çekimlerde yeteneklerini sergilediler. Biz de Odman ve Jester ile bu farklı projeyi konuştuk.

Caz ile breakdansın bir ortaya gelmesi başta uçuk bir fikir üzere geliyor. Projeye nasıl dahil olduğunu sorduğumuz Odman, şunları söylüyor: “Aslında 1930’lardan gelen caz ve tap-dance bağlantısı yüzünden çaldığım müziğin ve enstrümanın rastgele bir dans yahut ritmik öğe ile birleşmesi çok doğal. Breakdans ve davulu birleştiren bu projeyi bana sundukları anda kabul ettim zira birbirine çok yakışan iki farklı ritmik dünyanın fevkalade bir ahenk sağlayacağından emindim.” Jester ise mevzu hakkında, “Caz ve breaking fikri bence tam olarak olması gerekendi diye düşünüyorum. Zira müziğin temelinde davul, dansın temelinde de ‘rocking’ var; birisi müziğin, oburu vücudun ritmini (zamanını) oluşturuyor. Aslında ikisini birbirinden ayırmak mümkün değil” yorumunu yapıyor.

DENEME DE YOK PROVA DA

Videoda izleyeceğiniz her an doğaçlama. Ardında deneme de yok prova da… Odman, “Mekâna gittiğimizde o anda nasıl bir his içindeysek onu yansıtmaya çalıştık. Jester’ın birkaç yönlendirmesi ile onun da hareketlerine uygun bir kaç ‘beat’ yakaladık. Çalışması çok keyifliydi ve beklentilerimizin üzerinde bir iş oldu. Jester’la da çok düzgün anlaştık, dünya tatlısı bir insan, çok âlâ bir dansçı” diye anlatıyor. Jester da “İki sanatkarın yan yana sevdiği şeyi yapıyor olması aşina olmadığınız şeylerde bile yeni şeyler keşfetmenizi sağlıyor” tabirlerini kullanıyor.

“MEKÂNA AŞIK OLDUM”

Çekimler özel bir yerde yapılmış. “Bu tercih nasıl ortaya çıktı” sorusunu yanıtlayan Odman, “Aslında yeri biraz korkarak sundular bana, zira akustik olarak bir hamamın içinde davul ile çok zorlanabiliriz üzere bir hissiyat vardı. Ama ben tam aksine bu hiç denenmemiş olduğunu düşündüğüm fikri çok beğendim ve yere aşık oldum. Ses kaydını da ben yaptım ve hamamın doğal yankısına ve çıkan davul sesine nitekim bayıldım. Aslında bu işin benim için öbür bir nostaljik tarafı da var. Hiç görmediğim tıpkı isimli Dedem ‘Ferit Odman’ Bursa’daki Kükürtlü Oteli’nin sahibiymiş. İçinde kaplıcalar ve hamamları olan bu oteli işleten dedem torununu bir hamamda çalıyorken görse herhalde onun da çok güzeline giderdi diye düşünüyorum” diyor.

Gelecekle ilgili beklentilerini sorduğumuz Jester ise şöyle yanıt veriyor: “Sevdiğim şeyi yapmaya devam ediyorum ve onunla öngörülemez olanı keşfediyorum. Kasım ayında New York’ta gerçekleşecek BC One 2022 dünya finali için hazırlanıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.